Wykład odnoszący się do tematyki projektu Dzielnica, 1941-1943 oraz wspólne przejście śladami pamięci odbędą się 16 czerwca w Krakowie. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Projekt powstał z okazji 70 rocznicy likwidacji żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej w Krakowie. Jest rodzajem wędrówki w przeszłość w realnej przestrzeni dzisiejszego miasta. Ścieżka dźwiękowa zbudowana została z fragmentów wspomnień dawnych mieszkańców krakowskiego getta, muzyki i różnych głosów, obrazujących realia życia w tamtych czasach, w tamtym miejscu. Organizatorzy zapraszają do ściągnięcia plików i zabrania ich ze sobą na przenośnym odtwarzaczu lub telefonie w podróż śladami pamięci.
Żydowska dzielnica mieszkaniowa powstała na mocy dekretu gubernatora dystryktu krakowskiego z 3 marca 1941. Do 20 marca musieli się do niej przeprowadzić wszyscy Żydzi mieszkający w Krakowie. Do tego dnia, chrześcijańscy mieszkańcy obszaru przeznaczonego na getto mieli opuścić swe mieszkania i zakłady pracy. Na dzielnicę przeznaczono kilka ulic w Podgórzu. W 320 domach, przeważnie parterowych lub jednopiętrowych, do tej pory mieszkało ok. 3 tysiące ludzi. Teraz należało znaleźć miejsce dla ok. 15 tysięcy osób. W pierwszych dniach kwietnia 1941 ekipy murarzy zaczęły wznosić wokół getta mur. Prowadziły do niego cztery bramy, strzeżone przez niemiecką, polską i żydowską policję. Od 15 października 1941 Żydom, którzy przebywali poza dzielnicą bez zezwolenia, groziła kara śmierci.
Wykład Katarzyny Zimmerer odnoszący się do tematyki projektu oraz wspólne przejście śladami pamięci odbędą się 16 czerwca. Początek o godzinie 12.00 w Żydowskim Muzeum Galicja.
Aby w pełni móc uczestniczyć w wydarzeniu niezbędne będą dobrej jakości słuchawki. Pliki dźwiękowe: www.1941-1943.pl
Autorzy audioprzewodnika: Jacek Smolicki i Katarzyna Zimmerer.
Wykład Katarzyny Zimmerer w ramach projektu Dzielnica 1941-1943
16 czerwca 2013 roku
godz. 12.00, Żydowskie Muzeum Galicja,
Kraków, ul. Dajwór 18.