Od 26 czerwca w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Piotra Lutyńskiego pt. Terytorium.
Galeria Alfa w MOCAK-u na czas trwania wystawy zamieni się w pokój zamieszkały przez jelenia. Z kolei ogródek przy galerii stanie się mieszkaniem pary gęsi. Artysta wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, przekazując im swoją naturalność. Lutyński zawsze wybiera do współpracy takie zwierzęta, które nie zaznały swobody, pochodzą z hodowli i pobyt w sztucznie stworzonym środowisku nie jest dla nich dyskomfortem.
Piotr Lutyński sytuuje swoją twórczość między kulturą a naturą pozwalając, jak sam mówi naturze na naturalność, a sztuce na sztuczność. Projekt Terytorium rozpoczęty w 2007 roku w Nowym Jorku był dwutygodniowym performancem, podczas którego Lutyński spacerował ulicami wielkiego miasta z głową jelenia przytwierdzoną do swojego torsu. Celem było symboliczne przywrócenie zwierzętom dawnych, zajętych obecnie przez cywilizację terytoriów. Działania Lutyńskiego kreują sytuacje przyciągające ludzi, a dzięki wyjątkowej atmosferze, jaka im zawsze towarzyszy, inicjują między nimi rodzaj więzi. Pomagają mu w tym zwierzęta, koncerty grane wspólnie z zaproszonymi muzykami, a także gościnność i specjalnie przygotowane poczęstunki i napitki (zwłaszcza domowej roboty śliwowica).
Początkowo charakterystycznym motywem prac Piotra Lutyńskiego było łączenie malowanych form abstrakcyjnych z elementami naturalnymi. Na początku lat 90. malował obrazy i konstruował obiekty w formie wiszących gablotek lub skrzynek, które były różnorodnymi kolażami. W swoich pudełkach umieszczał m.in. ziarna zbóż, muszle ślimaków, nasiona klonu, martwe osy. Różnych rozmiarów obiekty przypominały relikwiarze kryjące pamiątki z wycieczki za miasto, miały w sobie urok zielnika i muzeum w walizce. Jak mówi artysta: Pracując w latach 80. w Niemczech, Szwecji i Francji jako rolnik wychowany w mieście opiekowałem się zwierzętami. Uczestniczyłem w żniwach, przerzucałem tony zboża pracując jednocześnie nad moimi obiektami, te rzeczy połączyły się.(…) Malarstwo abstrakcyjne połączyło się równoprawnie ze skrzyniami wypełnionymi woskiem, zbożem, ziemią – co nie było już przypadkiem, jedna część skrzyni wynikała z drugiej.
Nieco później Lutyński wkomponował w płaszczyzny geometrycznych obrazów zasuszone osy znalezione na spacerze z psem. Owady, pokryte częściowo woskiem, harmonizowały kolorystycznie z czernią i żółcieniem płócien. Czarne i żółte kwadraty zmniejszające się w kierunku środka obrazu stały się znakiem rozpoznawczym Lutyńskiego. Zwierzęta pojawiały się u Lutyńskiego także na filmach wideo: ptaki, małpy i węże w telewizorach zamkniętych w metalowych klatkach i terrariach w 1995 na wystawie Historia Animalium. Od końca lat 90. zwierzęta na dobre stały się współtwórcami działań i prac Lutyńskiego.
Piotr Lutyński urodził się w 1962 roku w Tychach. Dyplom z grafiki obronił w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1990 roku. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury, jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ogólnopolskiej kolekcji Znaki Czasu, Galerii Foksal, Galerii Muzalewska, w zbiorach Andrzeja Starmacha, Krzysztofa Chwedczuka i Macieja Prusa.
Na wystawie w MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprezentowana zostanie dokumentacja fotograficzna akcji artystycznych przeprowadzonych przez Piotra Lutyńskiego, nagrania video oraz instalacje.
Kurator: Katarzyna Wąs
Piotr Lutyński, Terytorium
Wernisaż: 26 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Galeria Alfa
ul. Lipowa 4
Kraków