18 czerwca w Rezydencji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu Medal Wdzięczności odebrało kilkudziesięciu Francuzów, którzy spontanicznie zaangażowali się w pomoc dla Polski w czasie komunizmu.
Organizowali pomoc charytatywną angażując często całe społeczności, informowali o sytuacji w Polsce, nawiązywali kontakty z solidarnościowym podziemiem po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, czy wreszcie inicjowali wymiany studentów, prowadzili badania i wykłady na temat historii i sytuacji w Polsce.
Symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy wykazali prawdziwą solidarność z Solidarnością w najcięższych czasach jest właśnie Medal Wdzięczności, odznaczenie Europejskiego Centrum Solidarności honorujące osoby z zagranicy wspierające Polskę i Polaków w trudnych czasach komunizmu.
Historia odznaczanych doskonale obrazuje, jak różne formy pomocy oferowali przyjaciele z Francji. Od pomocy charytatywnej i sprzętowej organizowanej spontanicznie i oddolnie przez specjalnie powoływane komitety, takich jak Comité National Solidarité avec Solidarnosc czy Association de Soutien à Solidarité de Thioville poprzez wsparcie polityczne, którego udzielili zarówno światowej sławy intelektualiści rosyjscy mieszkający wówczas w Paryżu – Aleksander Ginzburg i Władimir Maksimow, odznaczeni pośmiertnie Medalem, jak i mer Les Ulis Paul Loridant. To również studia i prace naukowe poświęcone Solidarności i Polsce, m.in. autorstwa profesorów paryskiej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Francoisa Dubeta i Michela Wieviorki.
Zwycięstwo Solidarności byłyby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To oni w latach 80. organizowali działające ofiarnie komitety wsparcia Solidarności i opozycji demokratycznej w Polsce. Z całego świata docierała do Polski pomoc charytatywna, pieniądze, sprzęt medyczny, poligraficzny i radiowy,
głosi oficjalna kapituła Medalu Wdzięczności ECS.
Przewodniczącym Kapituły Medalu Wdzięczności jest Lech Wałęsa. Należą do niej m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki czy Władysław Frasyniuk. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało prawie 500 osób z całego świata, m.in.: Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA.
Europejskie Centrum Solidarności prowadzi nabór zgłoszeń do Medalu Wdzięczności przez cały rok.
Medale Wdzięczności
wręczenie odbyło się 18 czerwca 2013 roku w Paryżu