Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystyczna Sztuka perkusyjna przełomu XX i XXI wieku odbędzie się od 27 do 28 czerwca w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Zgodnie z tytułem konferencji jej uczestnicy poświęcą uwagę najważniejszym aspektom gry na perkusji. Przedmiotem rozważań będą m.in. techniki wykorzystania instrumentu i ich rozwój na przestrzeni ostatniego stulecia. Ważnym tematem będzie również interpretacja utworów napisanych na ten instrument oraz miejsce i rola improwizacji.
Zostaną omówione elementy przygotowania kompozycji muzycznej oraz wybrane utwory repertuarowe. Udział w wykładach i warsztatach zapowiedzieli przedstawiciele wielu akademii muzycznych w Polsce m.in. z Krakowa, Bydgoszczy, Szczecina i Katowic.
Organizatorami spotkania są wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi. Jeden z nich, Piotr Pniak, przybliży uczestnikom rolę kreatywności w świecie perkusji. Wykładowca specjalizuje się w interpretacji dzieł z zakresu tzw. multipercussion. Bierze udział w licznych nagraniach telewizyjnych i płytowych, pracując m.in. z gwiazdami muzyki rozrywkowej jako muzyk sesyjny.
Piotr Pniak jest też znakomitym improwizatorem – improwizacja jest także ważnym nurtem jego zainteresowań artystycznych. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień m.in. Nagrodę Fryderyka za album w kategorii Muzyka alternatywna za płytę Sidney Polak oraz Odznakę Zasłużony Działacz Kultury.
Chcemy poruszyć jak najwięcej tematów interesujących młodych ludzi, takich jak np. połączenie perkusji z elektroniką. Mam nadzieję, że obrady konferencji będą inspirujące dla wszystkich uczestników,
podkreśla organizatorka konferencji Urszula Bereźnicka-Pniak.
Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystycznej Sztuka perkusyjna przełomu XX i XXI wieku
od 27 do 28 czerwca 2013 roku
Akademia Muzyczna w Łodzi.