Do 8 lipca w Centro di Arte Contemporanea Café Europe w Rzymie można oglądać wystawę prac Natalii Brandt pt. Spóźnione rozmowy z Kurtem Schwittersem.
Spóźnione rozmowy z Kurtem Schwittersem to obrazy i rysunki, w których Natalia Brandt rozmawia na temat nieprzystawalności różnych języków i nieadekwatności naszego widzenia do języka sztuki. W kolejnych rozmowach rozpisanych na poszczególne prace rozwija wątki niedookreślenia, na które jesteśmy zdani mówiąc o sztuce. Wykonywane asamblażową techniką obrazy można odczytywać jako repozytoria fascynacji dziełem Schwittersa, jego sztuką ze szczątków. Odwleczone w czasie, co wcale nie znaczy, że spóźnione, rozmowy z mistrzem dadaistycznego absurdu dotyczą tyleż tradycji, co współczesności i narzucających się narracji czytania sztuki.
Problematykę modernistycznych tradycji, możliwości ich reinterpretacji i kontynuacji w sztuce współczesnej artystka podejmuje również w malarskiej instalacji – Złote środki (2009). W prosty i zarazem pełen humoru sposób odnosząc antyczną zasadę złotego środka do różnych tradycji obrazowania, od impresjonistycznego do postmodernistycznego.
Natalia Brandt dość swobodnie posługuje się różnymi mediami, sięgając po rysunek, malarstwo, fotografie, instalacje przestrzenne i dźwiękowe, projekcje wideo czy książkę artystyczną. W swoich projektach podejmuje często tematy związane ze współczesną rzeczywistością. W fotograficzno-dźwiękowej instalacji Układ zamknięty (2012) odnosiła się do architektury władzy, technologii jej sprawowania i kulturowego paternalizmu. W pracy realizowanej pod hasłem Patrioci wszystkich krajów łączcie się! (2009), w malarski i rysunkowy sposób łączyła symbole różnych państw, pytając jednocześnie o sens patriotyzmu we współczesnym świecie. Ironicznie odnosząc się do polityki tożsamości wspartej na narodowych identyfikacji, nawiązywała do napięć towarzyszących procesom zjednoczeniowym w dzisiejszej Europie.
Natalia Brandt (ur.1983) studiowała malarstwo i rysunek na Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, gdzie od 2011 jest asystentką w Pracowni Rysunku. Jej wystawy indywidualne były prezentowane m.in. w: Galeria Aneks, Poznań (2006); Galeria Oko / Ucho, Poznań (2007); Galeria Naprzeciw, Poznań (2008, 2011), Fundacja Profile, Warszawa (2010, 2012).
Natalia Brandt, Spóźnione rozmowy z Kurtem Schwittersem
Wystawę można oglądać do 8 lipca 2013 roku
Centro di Arte Contemporanea Café Europe
via Filippo Civinini 69
Rzym