Do 5 lipca można zgłaszać się do udziału w projekcie Dialogi z sąsiadami 3: śladami znaczeń wzornictwa ludowego na Podlasiu.
Rusza kolejna odsłona Dialogów z sąsiadami, eksperymentalnej przestrzeni spotkań na pograniczu kultur. Tym razem projekt kierowany jest do młodych miłośników designu, architektury i rękodzieła, którzy wezmą udział w wizycie studyjnej na terenach Podlasia i okręgu grodzieńskiego. W ramach 10 dniowych warsztatów artyści z Polski i Białorusi będą mogli uczestniczyć w plenerze artystycznym w Michałowie na Podlasiu, odwiedzą lokalnych twórców ludowych, wezmą udział w warsztatach ciesielstwa, sitodruku oraz haftu i poznają tradycje zdobnictwa domów oraz tkanin w tych regionach.
Wizyta studyjna będzie pierwszym z trzech etapów realizacji projektu, stanowiąc też doskonały sposób na spędzenie kreatywnych i motywujących do dalszej eksploracji wakacji. Po umożliwieniu jej uczestnikom wspólnego poszukiwania inspiracji w czasie pobytu na pograniczu polsko-białoruskim, organizatorzy zaproszą wszystkich chętnych do udziału w konkursie na nową odsłonę tradycyjnych motywów ludowych – wykonanie projektu materiałów promocyjnych inspirowanych wzornictwem ludowym z pogranicza polsko-białoruskiego. Najlepsze prace będą mogły zostać wykorzystane przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego na tych terenach. Pod koniec roku zostanie zorganizowana wystawa nagrodzonych prac w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Najlepsze projekty znajdą się również w planowanym albumie, dystrybowanym potem w Polsce i na Białorusi.
Warsztaty odbędą się w dniach od 15 do 25 sierpnia na Podlasiu i na Białorusi. Podsumowująca wszystkie działania wystawa zostanie zorganizowana w Białymstoku w grudniu tego roku.
Do udziału w projekcie organizatorzy zapraszają młodych (w wieku 18-30 lat) architektów, adeptów sztuk artystycznych z Polski i Białorusi zainteresowanych rzemiosłem, projektowaniem przedmiotów użytkowych oraz wnętrz. Do udziału szczególnie zachęcają studentów pochodzących z Podlasia oraz okręgu grodzieńskiego na Białorusi. Istnieje możliwość zakwalifikowania do udziału szczególnie zainteresowanych tematem młodych etnologów i kulturoznawców.
Zainteresowane osoby są proszone o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego i przesłanie go razem z CV na adres dialogi@drumla.org.pl do dnia 5 lipca 2013 roku.
Udział w projekcie dla zakwalifikowanych osób jest bezpłatny – organizatorzy pokrywają koszty organizacji warsztatów i spotkań z ekspertami, zakupu materiałów do pracy i organizacji wszelkich formalności, jak również zakwaterowania i wyżywienia uczestników w czasie wizyty studyjnej. Od przyjętych osób będzie wymagana opłata rejestracyjna w wysokości 85 PLN (wpłata po zaakceptowaniu kandydatury).
Projekt Dialogi z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.