W lipcu i sierpniu Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza na warsztaty Białystok – zrób to sam! poświęcone historii i architekturze Białegostoku.
Celem twórczych warsztatów plastycznych jest przekazanie podstawowych informacji na temat historii i architektury Białegostoku oraz uwrażliwienie na estetykę i funkcjonalność przestrzeni miejskiej
Warsztaty zaczynają się od zwiedzenia wystawy Białystok młodego Zamenhofa – uczestnicy zapoznają się z dawną zabudową centrum miasta. Póżniej obejrzą niezwykły film Widok z wieży (doba z życia miasta spakowana w 4-minutowym filmie), abyzrozumieć jak miasto zmieniło się na przestrzeni wieków.
W części praktycznej uczestnicy dostaną do dyspozycji taśmy malarskie, kartony, farby, mazaki, kolorowy papier, kleje i co tylko będzie potrzebne, by stworzyć plan, skonstruować wymyślone przez siebie budowle i ustawić je w wybranych punktach miasta.
Żeby szaleństwom wyobraźni stworzyć twórczą ramę, organizatorzy propnują jeden z trzech tematów przewodnich: (do wyboru w czasie zapisów)
- Po co miastu rynek? – uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią i rolą białostockiego rynku, poznają różne funkcje i modele architektoniczne współczesnych i historycznych rynków miejskich (ikonografia przygotowana w postaci pokazu slajdów z komentarzem prowadzącego). Następnie zgłaszają własne propozycje kształtu, wykorzystania centralnego placu naszego miasta. Wspólnie – w drodze dyskusji i negocjacji – ustalają koncepcję zagospodarowania, wytyczają plan (na powierzchni około 30m2) i zapełniają go własnoręcznie skonstruowanymi budowlami. Finał: wspólne zdjęcie budowniczych na tle makiety.
- Wymarzone osiedle – uczestnicy warsztatów poznają zasady projektowania nowoczesnych osiedli (ikonografia przygotowana w postaci pokazu slajdów z komentarzem prowadzącego). Drugim etapem jest dyskusja: zgłaszanie i omawianie własnych propozycji. Po ustaleniu koncepcji wytyczają plan osiedla (na powierzchni około 30m2). Każdy uczestnik wykonuje jeden obiekt, który będzie estetycznie i funkcjonalnie łączył się z całością. Finał: wspólne zdjęcie budowniczych na tle makiety.
- Ekologiczne miasto przyszłości – zadaniem uczestników warsztatów będzie wyobrażenie sobie miasta, którego jedynym źródłem energii są wiatraki, panele słoneczne i rwąca, czysta rzeka. Odpowiedzą na pytania: Czy w przyszłości Białostoczanie będą mogli dojechać do dowolnego punktu w mieście rowerem albo innym, ekologicznym środkiem transportu, a z miasta znikną trujące spalinami samochody? Czy w takim mieście da się żyć? Ważnym składnikiem zajęć jest dyskusja moderowana przez instruktora, dla której wsparciem będą miasta przyszłości (ikonografia z futurystycznych filmów i opisy z książek sf). Po dyskusji, z której wyłoni się koncepcja ekologicznego miasta przyszłości, uczestnicy budują (opisują, rysują lub konstruują) obiekty, które zostaną w finale umieszczone na planie miasta. Finał: wspólne zdjęcie budowniczych na tle makiety.
Białystok – zrób to sam!
lipiec-sierpień 2013 r.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Białystok