Od 2 do 21 lipca w kinie Iluzjon w Warszawie potrwa przegląd filmów mistrza filmowej burleski – Charlesa Chaplina – obejmujący dzieła zrealizowane w okresie kina dźwiękowego.
W lipcu kino Iluzjon przypomni filmy mistrza filmowej burleski – Charlesa Chaplina – znanego przede wszystkim z postaci trampa, wiecznie wplątującego się w najdziwniejsze tarapaty. Chaplin to także znakomity reżyser, scenarzysta, producent i twórca muzyki do swoich produkcji, jeden z niewielu artystów, któremu bez szwanku udało się przetrwać przełom dźwiękowy. Choć i jego początki z dźwiękiem nie były łatwe.
Cykl filmów poświęconych Chaplinowi, który zaprezentowane zostaną w dniach od 2 do 21 lipca, nie obejmuje pełnej filmografii artysty. Tym razem organizatorzy proponują widzom wybrane dzieła mistrza, które zrealizował właśnie w okresie kina dźwiękowego. Początkowo Chaplin konsekwentnie unikał wprowadzenia dialogów w swoich filmach. Był jednym z tych twórców, którzy uważali, że film dźwiękowy zniszczy kinematografię. W okresie, gdy dźwięk na dobre zagościł na ekranie, Chaplin nakręcił Światła wielkiego miasta w konwencji filmu niemego, które okazały się niebagatelnym sukcesem. Swoistą grę z dźwiękiem Chaplin kontynuował w swoich kolejnych filmach, wyszydzając go i deprecjonując jak choćby w filmie Dzisiejsze czasy. Jednak z czasem i Chaplin docenił możliwości jakie daje dźwięk. W związku z tym w lipcowym przeglądzie, będzie można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć Charliego jako dyktatora z fikcyjnego państwa Tomania czy wyrafinowanego i okrutnego pana Verdoux.
Natomiast 5 lipca przed projekcją filmu Dyktator odbędzie się wykład Stanisława Janickiego poświęcony życiu i karierze Charlesa Chaplina.
Charlie Chaplin w epoce dźwięku
2-21 lipca 2013 r.
Kino Iluzjon
Warszawa