Od 18 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Logorafowie. Kuratorką ekspozycji jest Natalia Krawczyk.
Tytuł projektu i jego główna oś koncepcyjna odnosi się do logografów jońskich. Byli to pierwsi kronikarze, którzy w starożytnej Grecji stali się kolekcjonerami opowieści i legend z odległych krain. Na podstawie tych przekazów budowali oni swoje wypowiedzi. W ich twórczości nie istniała granica między udokumentowaną historią a fikcją; przekaz ustny odwiedzanych przez nich, lokalnych społeczności stanowił kanwę ich twórczości literackiej, gdzie obok siebie istniały mitologiczne zjawiska, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz fakty z historii. Logografowie snuli opowieści, budując tym samym swoiste genius loci i zmieniając świadomość i obraz świata odbiorców.
Greccy Logografiowie będą inspiracją dla uczestników projektu, którzy w swobodny sposób zinterpretują schemat działań tych antycznych kronikarzy. Artyści zaproszeni do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu podczas pobytu studyjnego stworzą nowe legendy i historie o miejscach i przestrzeniach geograficznych / wirtualnych, które kiedyś widzieli lub w których żyją na co dzień. Każdy z uczestników projektu prezentując swoje doświadczenia związane z podróżowaniem i budowaniem mitów będzie jednocześnie inspiracją i obiektem analizy dla pozostałych twórców.
W trakcie tych opowieści o odległych miejscach artyści będą się także posługiwać techniką logografii – czyli metodą szybkiego zapisywania tekstów mówionych. System notacyjny jaki obiorą sobie artyści będzie dowolny. Artyści wypowiedzą się w takich mediach jak sztuka wideo, audio, fotografia, instalacje, rysunek, performance, tworząc kroniki w ciągłym nawiązaniu do działalności Logografów Jońskich. Galeria dzięki takiemu działaniu stanie się otwartym warsztatem pracy, laboratorium myśli i tworzenia nieobciążonego schematami, w ciągłej otwartości na odbiorcę i jego wrażenia. Powstała w ten sposób kronika opowieści i zdarzeń prezentowana będzie w formie wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Będą to efekty pracy artystów odpowiadające na zagadnienia podróży, inspiracji miejscem, legendą, fikcją współczesności.
Artyści: Jaś Domicz, David Helán, Florian Luxenburger, Lucie Mercadal, Wojciech Morawski, Tomáš Werner, Magda Wolnicka
Logografowie
Wystawę można oglądać od 18 lipca do 11 sierpnia 2013 roku
Od 8 do 19 lipca przewidywany jest pobyt studyjny artystów
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
pl. Teatralny 12
Opole