26 lipca w Galerii Krzywy Komin we Wrocławiu będzie można oglądać jednodniową wystawę młodej polskiej sztuki wideo pt. Śluby czystości inspirowaną pełnoletnością manifestu DOGMA 95. Ekspozycja będzie jednym z głównych wydarzeń Nocy Nadodrza, przygotowywanej przez nieformalne zrzeszenie Artystyczne Nadodrze i towarzyszy 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
Osiemnastolecie ogłoszenia dekalogu Dogmy – ślubów filmowej czystości – ma być pretekstem do zastanowienia się, jak prąd ten wpłynął nie tylko na film, ale i na sztuki wizualne. Znakiem rozpoznawczym Dogmy stały się jednak jej wyznaczniki estetyczne – surowy, nieprzetworzony obraz, rozedrgane ujęcia kręcone z ręki, niedoświetlone kadry.
DOGMA 95 była jednak przede wszystkim radykalnym ruchem odnowy kina, oczyszczenia go, przywrócenia mu szczerości. Ideały deklaracji ogłoszonej w marcu 1995 przez Larsa von Triera i Thomasa Vinterberga silnie wrosły w sztukę wideo i wydaje się, że to właśnie ona w drugiej dekadzie XXI wieku wciąż najmocniej je przenosi. Czy jest to jednak świadoma inspiracja, czy mimowolne odwoływanie się do estetyki formalnej ruchu? Jak zasady sformułowane w połowie lat dziewięćdziesiątych rezonują wśród młodych współczesnych twórców drugiej?
Kurator: Kuba Żary
Małgorzata Goliszewska (1985) to absolwentka Multimedialnej Akademii Sztuki w Szczecinie, studiowała na Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Wcześniej również studentka filmoznawstwo i grafikę. Artystka pracuje przeważnie z wideo, obiektami, instalacjami i fotografią. Najbliższym jej gatunkiem jest dokument, z którym eksperymentuje nadając mu różne formy. Do tej pory realizowała projekty osobiste, które bezpośrednio dotyczyły jej rodziny i prywatnych spraw.
Basia Kuligowska (1987) studiowała fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadzi galerie Patrz! i TŁO w Poznaniu, które rozpoczęły swoją działalność podczas Poznań Gallery Weekend 2013. W swojej sztuce zajmuje się głównie wideo, ale także fotografią i wideo performance. Współpracuje z magazynem Zwykłe Życie.
Hubert Kielan (1986) to grafik, scenograf, artysta wizualny. Doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W sztuce bada wpływ nowych form komunikacji na postrzeganie rzeczywistości przez ludzi. Wykorzystuje minimum formy do przekazania jak największej ilości informacji. Otwarty na nowe środki i współpracę; dlatego nie ma dziedziny sztuki, na której się sztywno koncentruje. Jako twórca jest wygodny, sam określa własną przestrzeń twórczą. Ramami tej przestrzeni są świadome zestawy narzędzi. Mocno związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym.
Grzegorz Łoznikow (1987) to absolwent rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W latach 2010-2011 stypendysta Academy of Fine Arts w Tjanjin w Chinach. Podczas stypendium zrealizował serie murali i akcji performance na terenie dzielnicy Hutong. W obszarze jego zainteresowań znajduje się rysunek, kolaż, rzeźba, instalacje oraz wideo. W 2013 roku nominowany do nagrody WARTO w kategorii Sztuki wizualne. Współpracuje z Fundacją ARTTRANSPARENT. Uczestnik m.in. Biennale Internationale d’art mural (Francja), Aquamediale 9 (Niemcy), Survival 11.
Tymon Nogalski (1988) to student Sztuki Nowych Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Intermedia oraz kierunku Sztuka Rejestracja Obrazu Studium Fotografii UAP. Nie skupia się na wytyczaniu rozpoznawalnego stylu. Rozmaite bodźce zewnętrzne, które są impulsami do działania owocują różnorodną tematyką prac. Na ogól świat traktuje z przymrożeniem oka, stawia na prostotę formy a zarazem wielopłaszczyznowość przekazu.
Konrad Zduniak (1987) to historyk sztuki i artysta multimedialny, tworzy prace w technice wideo, obiekty i instalacje, zajmuje się fotografią i kompozycją muzyczną. Jest członkiem zespołu kuratorów serii efemerycznych, multimedialnych wystaw Bring Your Own Beamer w Polsce, promujących twórczość artystów tworzących w obszarze sztuki nowych mediów. Od 2008 roku związany z polską VJ-ską zgromadzoną wokół spotkań audiowizualnych Share. Laureat II-go miejsca w konkursie literackim TVP Dolina Kreatywna.
Śluby czystości
Otwarcie wystawy: 26 lipca 2013 roku, godz. 21.00
Galeria Krzywy Komin we Wrocławiu