Po raz pierwszy na katowickim OFF Festivalu zawita MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Podczas imprezy będzie można zobaczyć prace malarskie najważniejszych współczesnych artystów.
Do tej pory na OFF Festivalu można było usłyszeć wszystko to, na co organizatorzy innych imprez nie mieli odwagi. Teraz, oprócz oryginalnej, alternatywnej muzyki obecne będą również sztuki wizualne w postaci reprodukcji prac malarskich ze zbiorów Muzeum. Kolekcja MOCAK-u obejmuje kilka tysięcy dzieł m.in. Charlotte Beaudry, Rafała Bujnowskiego, Edwarda Dwurnika, Marcina Maciejowskiego i Wilhelma Sasnala. Prace tych artystów zostaną zaprezentowane na tegorocznym OFF-ie zmieniając festiwalową przestrzeń w wielką galerię pod gołym niebem. Na OFF Festival wybraliśmy kilkanaście prac malarskich pod kątem ważności nazwisk, wyrazistości obrazu i przekazu oraz atrakcyjności wobec tak szczególnego kontekstu
Dyrektor Muzeum, Maria Anna Potocka
Obrazy powiększone będą do znacznych rozmiarów (około sto siedemdziesiąt na dwieście centymetrów). Przyjmą formę wielkoformatowych banerów. Goście festiwalu zobaczą między innymi olbrzymich rozmiarów reprodukcje prac Charlotte Beaudry, której oryginalne obrazy do końca września można oglądać w krakowskim MOCAK-u na wystawie Kusicielka. Belgijska artystka w swojej twórczości nęci i prowokuje widza.
W festiwalowej galerii nie zabraknie też dzieł polskich artystów. Wśród nich pojawi się m.in. reprodukcja Papieża Rafała Bujnowskiego z 2002 roku należąca do cyklu związanego z postacią Jana Pawła II. Artysta zaprasza widza do gry, mówiąc: Namaluj sobie własnego Jana Pawła II. W prezentacji prac jednych z najważniejszych twórców ostatnich lat nie mogło zabraknąć również dzieła Marcina Maciejowskiego. Krzysztof Rutkowski ściga przestępców to tytuł pracy z 2001 roku, którą będą mieli okazję zobaczyć goście OFF-a. Miejsce na festiwalowej ekspozycji zajmie również dzieło Pawła Susida, co prawda bez tytułu, ale z sugestywnym komunikatem: Panie oraz wy dziewczęta w toalecie i ubikacji dotykacie się drogich dla nas miejsc. Nie zabraknie też Edwarda Dwurnika z jego obrazu Krakusypokażtacomata. Kolekcję MOCAK-u na OFF Festivalu uzupełnią prace Małgorzaty Blamowskiej, Poli Dwurnik, Tomasza Ciecierskiego, Bartka Materka, Laury Pawela i Jadwigi Sawickiej.
Sztuka współczesna na OFF-ie będzie w tym roku wyjątkowo mocno obecna. Na billboardzie przy scenie umieszczona zostanie praca Jakuba Juliana Ziółkowskiego OFF is ON, wykonana specjalnie dla OFF Festivalu. Wilhelm Sasnal natomiast udostępnił wizerunek jednego ze swoich dzieł do wykorzystania na festiwalowych gadżetach.
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
Festiwal odbędzie się od 2 do 4 sierpnia 2013 roku
OFF Festival w Katowicach