Od 23 października w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Reakcja na modernizm – architektura Adolfa Szyszko-Bohusza.
Adolf Szyszko-Bohusz (1883-1948) był architektem, badaczem historii architektury, konserwatorem, projektantem, artystą plastykiem i dydaktykiem. Postacią w krakowskim środowisku architektonicznym niezwykłą – człowiekiem z zewnątrz, któremu jednak przypadły w udziale najbardziej prestiżowe stanowiska, zamówienia i realizacje epoki (zgryźliwe zwany był nawet Adolfem Wszystko Bohuszem…) Jest autorem wielu budynków-ikon międzywojennego Krakowa m.in. Banku PKO przy ul. Wielopole, Domu Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks z Wiednia przy Rynku Głównym, awangardowego Domu Plastyków przy Łobzowskiej. Kierował pracami konserwatorskimi m.in. w Collegium Maius, Kolegiacie w Wiślicy, Zamku Królewskim w Warszawie, a przede wszystkim w Zamku na Wawelu. Budował wiele dla wpływowej i zamożnej klienteli, znaczących firm prywatnych, realizował też oficjalne zamówienia międzywojennej władzy, m. in. modernistyczny zamek (architektoniczny oksymoron) Prezydenta RP w Wiśle.
Celem wystawy jest problemowe ujęcie twórczości architekta. Zaprezentowane zostanie zwłaszcza zagadnienie recepcji modernizmu. W Polsce międzywojennej nowoczesność była symbolem rozwoju i aspiracji rodzącego się państwa, awansując modernizm do rangi stylu oficjalnego. Jednocześnie jednak interpretacje stylu modernistycznego były szerokie, mieszcząc w sobie tak propozycje awangardowe, jak i bardziej konserwatywne przykłady tzw. modernizmu umiarkowanego, czy oficjalny styl lat 30. XX wieku – reakcyjne monumentalne gmachy w duchu zmodernizowanego klasycyzmu. Adolf Szyszko-Bohusz swobodnie wypowiadał się w każdej z tych formuł, co utrudnia dziś jednoznaczną klasyfikację jego twórczości – jednocześnie konserwatywnej, związanej z oficjalną propagandą władzy i elitą finansową, jak kontrowersyjnej i nowoczesnej.
W ramach ekspozycji zobaczyć będzie można siedem specjalnie wykonanych modeli architektonicznych budynków zaprojektowanych przez Szyszko-Bohusza, które nie zostały zrealizowane lub zostały zmienione, liczne oryginalne rysunki architekta, projekcje, fotografie i dokumenty archiwalne.
W aranżacji wystawy najsilniejszy akcent stanowić będzie interwencja architektoniczna polegająca na radykalnym oczyszczeniu galerii wystaw zmiennych Muzeum Narodowego w Krakowie z późniejszych przebudów. Autorzy chcą odsłonić oryginalne elementy dekoracji, podziały architektoniczne, ujawnić charakter zaprojektowanego w latach 30.XX w. gmachu. Typowa dla epoki, monumentalna i elegancka architektura Muzeum stanie się zatem integralnym elementem ekspozycji.
Wystawa Reakcja na modernizm – architektura Adolfa Szyszko-Bohusza i publikacja zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy wystawy: Fundacja Instytut Architektury, Muzeum Narodowe w Krakowie
Kurator: Michał Wiśniewski, współpraca: Dorota Jędruch, Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska
Aranżacja: Biuro Projektów Lewicki i Łatak
Opracowanie graficzne: Joanna Sowula
Reakcja na modernizm – architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
23 października 2013 r. – 22 lutego 2014 r.
Muzeum Narodowe
Kraków