Pod koniec lipca Jury 1 edycji Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy Czytane w maszynopisie, w składzie: Natasza Goerke, Artur Daniel Liskowacki (przewodniczący) i Bohdan Zadura, nominowało 6 tekstów.
Nominowane teksty:
- Grzegorza Bogdała Floryda
- Jacka Bielawy Święty Antoni i inne opowiadania
- Andrzeja Kaczmarka Podwórko dobrej nadziei
- Wojciecha Klęczara Rekord
- Emilii Plateaux Fake, czyli konfabulacje zachodzą na zakrętach
- Ireneusza Sakowskiego Waleniada
Jury na przełomie września i października wyłoni trzech finalistów, którym przyzna 1, 2 i 3 miejsce lub wyróżnienia.
Uroczysty finał konkursu odbędzie się w Szczecinie pod koniec listopada 2013 roku.
Konkurs Literacki imienia Henryka Berezy Czytane w maszynopisie został powołany w celu promowania wybitnych tekstów debiutujących pisarzy, których twórczość jest spójna ze sposobem myślenia o literaturze patrona konkursu. W latach 1977–2005 Henryk Bereza prowadził na łamach miesięcznika Twórczość rubrykę Czytane w maszynopisie i wiele omawianych przez niego tekstów było tekstami debiutantów. Wiele też bezpowrotnie zostało utraconych, gdyż nigdy nie ukazały się w formie książki, mimo iż według Henryka Berezy z pewnością były tego warte. W wielu przypadkach uniemożliwił to ich niekomercyjny charakter, Henryk Bereza zajmował się bowiem wyłącznie taką właśnie twórczością i o takiej pisał w swojej rubryce. O takiej, która wyznaczała nowe trendy i poszukiwała nowych rozwiązań formalno-estetycznych. Stąd też zrodził się pomysł zorganizowania przez Fundację Literatury imienia Henryka Berezy konkursu Czytane w maszynopisie. Konkursu, który ma być swoistym przeglądem tekstów nie mieszczących się w realiach komercyjnego rynku. Ma być przeglądem określającym kierunki rozwoju współczesnej literatury.
Celem Konkursu jest wyróżnienie i promocja wybitnych tekstów debiutujących pisarzy, niemających w swoim dorobku wydanej książki, posiadającej nr ISBN. Pierwsza edycja Konkursu dotyczy prozy (powieść, zbiór opowiadań, zbiór esejów). W kolejnych edycjach przedmiotem Konkursu będą – naprzemiennie – poezja i proza. Nagrodą dla zwycięzców będzie publikacja nagrodzonych utworów w formie książkowej (w wersji papierowej i e-booka) w koLekcji eleWatora kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator.
Konkurs Literacki im. Henryka Berezy Czytane w maszynopisie
Finał i ogłoszenie wyników: listopad 2013 roku
Szczecin