Laboratorium Dramatu udostępnia zapisy audio ze spotkań, czytań autorskich oraz dyskusji, które odbyły się na przestrzeni ostatnich lat w LD Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie.
Władysław Kowalski czyta Stworzenie świata, Jerzy Trela Wygnanie z raju, profesor Cezary Wodziński prowadzi wykład o Katharsis, a jungista Zenon Waldemar Dudek mówi o Matce pochłaniającej. To tylko kilka z zapisów spotkań, które odbywały się w Laboratorium Dramatu. Na stronie Soundcloud.com LD udostępnia bezpłatnie zapisy audio wykładów, czytań aktorskich i dyskusji.
Na stronie znajdą się między innymi:
- Wykłady psychologiczne w moderowanych przez dr. Zenona Waldemara Dudka cyklach Psychologia Fatum i Numinosum oraz wykłady Leszka Białego, prof. Zbigniewa Kadłubka, prof. Zbigniewa Mikołejko i prof. Leona Neugera.
- Nagrania z cyklu Toksyczna Rodzina Antyczna, którego pomysłodawcą była dr Jagoda Hernik-Spalińska. Będzie można posłuchać czytań dramatów antycznych wyreżyserowanych przez m.in.: Aldonę Figurę, Maję Kleczewską, Łukasza Kosa, Antoniego Libery i Adama Nalepy. W rozmowach brali udział m.in. prof. Zbigniew Kadłubek i dr Cezary Żechowski.
- Nagrania z Ogrodu Księgi – cyklu czytań poświęconych Staremu Testamentowi, które moderowali profesor Paweł Śpiewak i Piotr Paziński. Biblię czytali m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Andrzej Łapicki, Marian Opania, Jerzy Radziwiłowicz i Adam Woronowicz. Po czytaniach odbywały się dyskusje, w których brali udział m.in.: Bella Szwarcman-Czarnota i Piotr Matywiecki.
- Nagrania z Maski Jezus – cyklu czytań Nowego Testamentu, który moderował profesor Tadeusz Bartoś. W czytaniach brali udział m.in.: Małgorzata Niemirska, Andrzej Grabowski, Adam Ferency i Jerzy Zelnik. W dyskusjach uczestniczyli m.in.: Wojciech Eichelberger, profesor Zbigniew Mikołejko, prof. Stanisław Obirek i profesor Tomasz Polak.
- Nagrania Zapomniane w baśni, poświęcone psychologicznej interpretacji bajek i baśni, które prowadził dr Cezary Żechowski. Bajki czytali m.in.: Konstancja Bułhak, Izabela Dąbrowska, Joanna Jeżewska, Agnieszka Warchulska, Jacek Braciak i Włodzimierz Press. Wśród rozmówców m.in. profesor Katarzyna Schier i Jerzy Prokopiuk.
- Nagrania z poświęconego literaturze staroindyjskiej cyklu Wokół Ognia, który moderował profesor Maria Krzysztof Byrski. Czytali m.in. Ewa Dałkowska, Aleksandra Popławska i Mariusz Benoit, w dyskusjach brali udział m.in. dr Joanna Jurewicz, dr Piotr Balcerowicz i dr Cezary Galewicz.
- Nagrania czytań współczesnych polskich dramatów w cyklu Lektury Lektora, moderowanym przez dr Jagodę Hernik-Spalińską i dr Agnieszkę Jarzyńską-Bućko.
Labolatorium Dramatu – powstało, by wspierać młodą polską dramaturgię z trudem przedostającą się na sceny teatrów. Wypracowało własną metodę, która polega na współpracy dramatopisarza z reżyserami i aktorami przy tworzeniu ostatecznej wersji dramatu. W podobny sposób tworzono spektakle w epoce elżbietańskiej i hiszpańskim „złotym wieku”, dziś ten sposób działania przeniesiony na pole informatyki nazywany jest open sources. LD łączy więc klasyczne wzorce ze współczesnym duchem filozofii otwarcia i współuczestnictwa.
Zasoby audio Labolatorium Dramatu
udostępniane od 22 sierpnia 2013 r.