W Muzeum Narodowym w Warszawie dobiega końca wystawa prac Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. Ekspozycję można zwiedzać jeszcze do 1 września.
Dwudniowy finisaż (31 sierpnia i 1 września) zakończy cieszącą się wielką popularnością wystawę Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie, którą Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje od 7 czerwca. Na sobotę zaplanowano przede wszystkim wydarzenia dla dzieci: od godziny 12.00 do 18.00 odbywać się będą warsztaty twórcze realizowane w ramach Spotlight Kids – platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci – przygotowane we współpracy z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie i Narodowym Centrum Kultury. Ich program nawiązywać będzie do twórczości Rothki, który był nie tylko jednym z najważniejszych artystów sztuki współczesnej na świecie, lecz także zaangażowanym pedagogiem. Sztukostwory, zajęcia prowadzone przez znanych artystów, tym razem będą animować Lena Szczesna, Róża Litwa i Joanna Świerczyńska. Edukatorzy MNW zapraszają także na warsztaty familijne w przestrzeni Muzeum: Emocje na płótnie, Kolorowy zawrót głowy, Od Rembrandta do Rothki, oraz na oprowadzanie po wystawie.
Także w sobotę odbędzie się projekcja dokumentalnego filmu o życiu i twórczości Marka Rothki Rothko. An Abstract Humanist w reżyserii Isy’ego Morgenszterna (31 sierpnia, godz. 14.30, sala kinowa, wstęp bezpłatny).
Z autorem dokumentu – działającym we Francji również jako wykładowca akademicki i producent – będzie można spotkać się w niedzielę. Morgensztern wygłosi wykład Mark Rothko – malarz żydowski (1 września, godz. 15.00, sala kinowa, wstęp bezpłatny) ukazujący amerykańskiego twórcę jako oświeconego, poszukującego Absolutu Żyda, a także jako wybitnego znawcę judaizmu.
Twierdzę, że wykorzystywał język codzienny, aby wyrazić to, co judaizm ma do powiedzenia sobie i światu […] Takie właśnie jest przesłanie jego twórczości, czyniące ją tak złożoną i tajemniczą.
– deklaruje reżyser, Isy Morgensztern
Mark Rothko – urodzony jako Marcus Rothkowicz 25 września 1903 roku w Dźwińsku w Rosji (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie), w 1913 roku wyemigrował z rodziną do Ameryki. Tam ukończył szkołę w Portland, w stanie Oregon, następnie studiował w Yale, aż w końcu osiadł w Nowym Jorku czasów wielkiego kryzysu. Należał do pokolenia, które stworzyło wielką sztukę amerykańską, interesował się filozofią, muzyką i teorią sztuki, był również stałym bywalcem świetnych muzeów nowojorskich. Otacza go legenda mrocznego mistrza – Rembrandta swoich czasów, a jego obrazy biją dziś rekordy cenowe na międzynarodowych rynkach sztuki, jednak w Polsce pozostawał dotąd niemal nieznany.
Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie – finisaż
31 sierpnia – 1 września 2013 r.
Muzeum Narodowe
Warszawa