Architekci z Zalewski Architecture Group są autorami projektu pawilonu wejściowego i windy dla niepełnosprawnych w szkole nr 10 w Gliwicach.
To drugi z projektów Zalewski Architecture Group, który będzie reprezentował Polskę podczas East Centric Architecture Triennale od 10 do 27 października w Bukareszcie.
Przedmiot inwestycji obejmuje budowę zewnętrznego dźwigu osobowego ze strefą wejściową oraz otoczeniem na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach. Pawilon wejściowy oraz szyb dźwigu stanowią uzupełnienie zabytkowego budynku. Obiekt szkoły stanowi przykład budownictwa użyteczności publicznej, charakteryzujący się klasycznymi zasadami kompozycji przestrzennej oraz tektoniki z wyraźną artykulacją przestrzenną.
Realizacja rozbudowy stanowi uzupełnienie pierwotnego układu przestrzennego, nawiązując jednak, zarówno funkcjonalnie, jak i formalnie, do współczesnych tendencji w kształtowaniu architektury. Zdecydowano się na rozwiązanie operujące formułą kontrastu, w stosunku do istniejącej zabudowy, dzięki czemu uzyskano obiekt o przestrzennej formie rzeźby architektonicznej. Intencjonalnie, nowy obiekt prowadzi dialog z kompozycją zabytkowego budynku, przeciwstawiając współczesną koncepcję przestrzenną i estetyczną jej tradycyjnym rozwiązaniom. Podkreśleniu tego zamierzenia służy zastosowanie materiałów budowlanych, a w szczególności surowego betonu, którego zastosowanie jest kluczowe dla przyjętego rozwiązania – stanowiąc jednocześnie konstrukcję, jak i wykończenie – zarówno wnętrza, jak i zewnętrza. Beton spełnia więc jednocześnie funkcję konstytuującą obiekt oraz estetyczną – decyduje o ostatecznej percepcji obiektu przez użytkowników.
W opinii autorów merytorycznie uzasadnione jest wyodrębnienie nowoprojektowanej części z pierwotnej bryły budynku, także ze względów edukacyjnych. Podkreślenie odrębności czasowej powstania obiektu, służy podniesieniu świadomości odbiorcy – przede wszystkim młodzieży szkolnej – zachodzących nieustannie zmian cywilizacyjnych – kulturowych i techniczno-technologicznych. Częścią tych zmian jest architektura, która powinna wyrażać współczesny stan cywilizacji, pogląd na przestrzeń i obrazować możliwości techniczne. Architektura jako element środowiska kulturowego, powinna kształtować wrażliwość estetyczną użytkownika, co ma szczególne znaczenie w przypadku młodzieży.
Inwestycja współfinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Do głównej East Centric Architecture Triennale, Trans(ap)parencies, zakwalifikowały się 4 projekty z Polski:
- Budynek biurowy FIS-SST w Gliwicach, proj. Zalewski Architecture Group
- Dom OUTrialny w Książenicach, proj. Robert Konieczny — KWK Promes
- Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, proj. Ingarden & Ewy Architekci
- Hol wejściowy i winda w szkole nr 10 w Gliwicach, proj. Zalewski Architecture Group
East Centric Architecture Triennale
10-27 października 2013 r.
Bukareszt, Rumunia
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10
Projekt: Zalewski Architecture Group
Gliwice