Od 5 września Centrum Architektury zaprasza na wrocławską odsłonę wystawy współczesnych polskich domów jednorodzinnych Na przykład. Nowy dom polski w Muzeum Architektury.
Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.
Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.
Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?
Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.
– Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska
Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.
Na wystawie będzie można zobaczyć:
- syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu
- specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne portrety domów Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
- starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak
Wybrane dziewięć domów zaprojektowali: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group.
Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga. Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.
Harmonogram:
5 września
- godz. 18.00 – wykłady i dyskusja. Wystąpią: Roman Rutkowski – Domowość; Irma Kozina – Współczesne definiowanie domu jednorodzinnego
- godz. 19.30 – wernisaż wystawy
28 września
- godz. 15.00 – Półmaraton domów – architekci z regionu zaprezentują najciekawsze z najnowszych projektów domów jednorodzinnych – ukończone, właśnie powstające lub dopiero narysowane
Na przykład. Nowy dom polski
5 września – 13 października 2013
Muzeum Architektury
Wrocław