Od 2 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie można oglądać pierwszą wystawę Galerii Architektury GAGA – Poszukiwanie struktur – prezentującą projekty architekta Bolesława Stelmacha.
Ekspozycja pokazuje makiety, zdjęcia oraz wizualizacje projektów autorstwa cenionego architekta Bolesława Stelmacha.Zwiedzający zobaczą m.in. ilustracje rozbudowanego Sejmu w Warszawie, Instytutu Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Chopinowskiego w Warszawie, Centrum Hydroterapii w Nałęczowie.
Podczas uroczystego wernisażu połączonego z artystyczną inauguracją galerii GAGA Stelmach podkreślił, że 33 lata temu wyjechał z Krakowa z dyplomem architekta, aby szukać struktur. Przez ten czas jego projekty realizowane były głównie w okolicach Nałęczowa, Warszawy oraz Lublina. Jak przyznał architekt przyjazd na wystawę do Krakowa jego dla niego podróżą w czasie.
Architekt i senator, szef rady programowej galerii GAGA Janusz Sepioł zwrócił uwagę, że Stelmach należy do pokolenia tych architektów, którzy potrafią pięknie rysować. Dodał także:
To jest architekt, który pracuje przez redukcję, oszczędność. Pracuje aby przez minimalizm środków dochodzić do prawdy. To jest bardzo intelektualna architektura.
Życzył również Krakowowi, by stanął w nim kiedyś obiekt zaprojektowany przez Stelmacha.
Bolesław Stelmach urodził się w 1956 roku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i podyplomowe studia planowania przestrzennego na Politechnice Warszawskiej. Uzyskał tytuł naukowy doktora inżyniera architekta. Jest laureatem m.in. Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Projektuje ze szkła i betonu, duże znaczenie przywiązuje do detalu. Jego prace charakteryzuje czerń.
Stelmach zaprojektował wiele, a jednak nigdy nie stał się pupilkiem inwestorów. Niemal każda jego realizacja jest ważnym wydarzeniem dla polskiej architektury
– opisał kurator galerii Dawid Hajok.
Galeria Architektury GAGA została otwarta w czerwcu. Jej nazwa jest skrótem od Gallery of Architecture in Garden of Arts. Pierwsza tego typu autorska galeria architektury w Krakowie, stworzona na wzór berlińskiej Aedes, ma być miejscem wystaw, dyskusji i debat.
Chcemy, by galeria stała się nie tylko przestrzenią wystaw – krajowych i zagranicznych architektów, ale też miejscem inspirujących, a czasem i prowokujących debat – mówił Dawid Hajok, kurator galerii, podkreślając, że zależy mu na miejscu autorskim, z charakterem. Miejscu, tworzonym przy współudziale środowiska architektonicznego, ale takim, którego działalność
będzie egalitarna, zrozumiała dla wszystkich.
GAGA nie zajmie konkretnego pomieszczenia, będzie natomiast w miarę potrzeb anektowała różne przestrzenie MOS-u. Będzie to miejsce z charakterem, autorskie, zaangażowane, z dziennikarską dociekliwością prowokujące do dyskusji.
Wystawę W poszukiwaniu struktur można oglądać do 23 września. Kolejna zostanie otwarta w połowie grudnia i poświęcona będzie twórczości Marka Dunikowskiego. Co roku GAGA ma prezentować co najmniej trzy wystawy poświęcone architekturze.
Bolesław Stelmach. W poszukiwaniu struktur
2-23 września 2013 r.
Galeria Architektury GAGA, Małopolski Ogród Sztuki
Kraków