Od 3 września w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie można oglądać wystawę prac Wojciecha Gilewicza pt. Arcus.
Wojciech Gilewicz prezentuje w Miejscu Projektów Zachęty swoje filmy tworzone w ostatnich latach podczas podróży po Azji i Stanach Zjednoczonych. Ukazują one interwencje malarskie i performatywne w przestrzeni miast, czasem wśród przyrody. To nie dokumentacje akcji artystycznych, lecz autonomiczne dzieła o impresyjnym charakterze i bardzo przemyślanej kompozycji filmowych obrazów. Gilewicz kręci je sam ustawioną na statywie kamerą, co stanowi część performansu — niemal partyzanckiej akcji zasysającej wiele nieprzewidywalnych elementów, jakie niesie ze sobą życie ulicy. Pozyskany w ten sposób materiał jest następnie montowany.
Nakręcony w Szanghaju Intrude (2008) jest najbliższy wcześniejszym eksperymentom Gilewicza z wtapianiem obrazów w pejzaż miasta, zacieraniem granic między życiem a sztuką. Inny pokazywany na wystawie film Shanghai (2008) powstał w tym samym czasie. To kolejna w wykonaniu artysty próba uchwycenia momentu oderwania się obrazu rzeczywistości od niej samej. Filmy Taipei Artist Village (2009) oraz Painter’s Painting (2010-2013) traktują o problemach malarskich. Gilewicz zdaje się w nich stawiać pytanie o rolę malarza dzisiaj. Jeszcze mocniej poddaje w wątpliwość tradycyjne myślenie o roli sztuki projekt I Live My Life In Art (2010) nakręcony w przemysłowej dzielnicy Seulu.
W Nowym Jorku powstał unikalny zapis akcji Gilewicza przeprowadzonej w ramach pobytu we Flux Factory. Residency Unlimited (2012) to otwarty hołd złożony pracy jako takiej i celny komentarz na temat idei rezydencji artystycznej. Ostatni pokazywany na wystawie w MPZ film Arcus (2012), który użyczył tytułu wystawie, powstał w czasie pobytu rezydencyjnego artysty w Japonii. Znajdziemy w nim obrazy przywodzące na myśl kolejne etapy życia człowieka i związane z nimi role społeczne.
Wojciech Gilewicz postanowił przeprowadzić w Miejscu Projektów Zachęty zbiórkę makulatury. Uzyskane w ten sposób środki wspomogą w przyszłości wydanie katalogu prezentującego opisane powyżej prace wideo. Podczas dwóch miesięcy trwania wystawy publiczność będzie miała nie tylko okazję zaprezentować proekologiczną postawę, włączając się w zbiórkę zużytego papieru, lecz także zyska możliwość jego twórczego wykorzystania w przestrzeni galerii w ramach akcji zaproponowanych przez artystę.
Kurator: Magda Kardasz
Współpraca: Karolina Bielawska
Wojciech Gilewicz, Arcus
Wernisaż: 3 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 3 listopada 2013 roku
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa