Od 25 do 29 września w warszawskim Kinie Muranów potrwa przegląd nowego czeskiego dokumentu.
Sekcje Praskie kolaże, Kalejdoskop społeczny, Wiara żywa, Czesi w drodze, Raport mniejszości to propozycja programowa Przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów. Organizatorzy postawili sobie za cel odważną prezentację kina zaangażowanego, poruszającego niełatwe tematy, budzące emocje i zainteresowanie.
W programie Przeglądu emocjonujący pejzaż współczesnej Pragi, pełne dynamiki urban story, opowieści o miejskim aktywizmie, protestach antyrakietowych. Widzowie przyjrzą się temu, w co wierzą współcześni Czesi i Czeszki, obejrzą filmy dotyczące mniejszości narodowych.
W programie m.in. wielokrotnie nagradzany, jeden z ostatnich filmów reżyserki Heleny Třeštíkovej – Prywatny wszechświat oraz dwa głośne filmy Martina Marečka Auto-mat oraz Pod słońcem ciemność. Podczas Przeglądu odbędą się również spotkania z autorami filmów oraz dyskusja na temat współczesnej kondycji dokumentu w Czechach i w Polsce.
Program:
- Sekcja Praskie kolaże – kino dokumentalne o ulicach pełnych rowerów, fałszywych obietnicach polityków, śmierci, ale przede wszystkim o nadziei. Inspirujący film Auto-mat, reż. M. Mareček to dowcipny obraz łączący elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym i homemade wideo.
- Sekcja Kalejdoskop społeczny – Wszystko dla dobra świata i Nošovic, reż. V. Klusak – portret czeskiej wioski, w której wylądowało ufo w formie kilometrowej srebrzystej fabryki: koreańskiej marki Hyundai. Z wioski, która zasłynęła kiszoną kapustą i piwem Radegast, stała się strefą przemysłową. Poprzez siedem postaci, film prezentuje żywy i chłodny portret miasta.
Panorama czeskiego społeczeństwa z perspektywy 30-letniej opowieści o zwyczajnej czeskiej rodzinie w głośnym dokumencie Heleny Třeštíkovej Prywatny wszechświat. Film w poruszający sposób pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny
z polityczno-społecznymi zmianami. - Sekcja Wiara żywa – jak wygląda czeskie spojrzenie na wiarę, na cud, na rzeczy ostateczne? Odpowiedzią są filmy prezentujące: Osobiste radzenie sobie z sacrum Ivetka i góra– Vita Janečka. Relacja o transcendencji przenikającej ludową wiarę, która swą siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. Czuła opowieść o ludowych obrzędach, wiejskich księżach wierzących w cuda, drewnianych chatach i chłopakach popisujących się starymi motorami. Życie zagorzale wierzących ludzi. Starowiercy – film magiczny, czarno-biały, który uwypukla duchowe gesty.
- Sekcja Czesi w drodze – podróż w dalekie kraje i czeskie spojrzenie na Innego: najlepszy czeski dokument zeszłorocznego festiwalu w Jihlawie – Twierdza Lukasa Kokeša i Klary Tassovskiej. Dwadzieścia lat po rozpadzie Związku Sowieckiego istnieje kraj, którego istnienia prawie nikt nie uznaje. 0,5 mln obywateli różnych narodowości, którzy muszą posiadać od 3 do 4 rożnych paszportów, aby mogli się w z niego wydostać. Pod słońcem ciemność, reż M. Mareček. Dwj czescy ekspertów od rozwoju wracają do odległej, zambijskiej osady Masuku, gdzie przed czterema laty zakładali elektryczność na terenie szkoły i szpitala. Opowieść o próbie przekazania europejskiej technologii i odpowiedzialności, ale również tzw. złotych czeskich rączek, które dadzą sobie radę również w sercu Afryki.
- Sekcja Raport mniejszości – spojrzenie na mniejszości: potrójnie wykluczony Rom homoseksualista w obrazie Roma boys. Historia miłości Rozalii Kohoutovej oraz ciepły i podnoszący na duchu obraz o ratowaniu innych bez względu na cenę Rodzina Nickiego Matěja Mináča.
Przegląd nowego czeskiego dokumentu Czeskie dokumenty proszę!
25-29 września 2013 r.
Kino Muranów
Warszawa