Do końca września została przedłużona wystawa Eco-Machines we wrocławskim Muzeum Architektury, prezentująca projekty włosko-polskiej pracowni architektonicznej AION.
Jeszcze tylko do końca września we wrocławskim Muzeum Architektury zobaczyć można wyjątkową, przestrzenną instalację Papierowy Smok oraz poznać tajniki Eko-Maszyn, czyli oryginalnych projektów włoskiej pracowni architektonicznej AION.
Natura jest pełna sytuacji, w których rozwiązaniem niezwykle złożonego problemu jest prosta odpowiedź. Jeśli jednak zapytasz chemika czy biologa o to, jak działa prosty organizm, natychmiast się zorientujesz, jak bardzo jest on skomplikowany.
Zacytowany fragment wywiadu z architektami trafia w sedno zjawiska, jakim jest twórczość pracowni AION prowadzonej przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano.
Ich wystawa Eco-machines w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą prezentacją dokonań włoskiego biura w Polsce. To również druga odsłona autorskiego programu muzeum Archi-box, czyli przestrzeni cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.
Pierwszym etapem drugiego Archi-boxu były pięciodniowe warsztaty, podczas których Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano wspólnie ze studentami budowali Eko-maszynę i opowiadali o własnych metodach pracy nad projektem.
Efektem tych spotkań, a zarazem rdzeniem ekspozycji i elementem organizującym przestrzeń Archi-boxu, jest Papierowy Smok – przypominająca origami konstrukcja złożona z ponad tysiąca tekturowych elementów, inspirowana teselacjami wybitnego matematyka Rona Rescha. Zaprojektowana przy użyciu zaawansowanych metod cyfrowych struktura została wykonana ręcznie, przy użyciu najprostszych metod i materiałów, stając się syntezą matematyki i rzemiosła.
Na wystawie Eco-machines prezentowanych jest również siedem wcześniejszych projektów opracowanych przez studio AION. Dotyczą one obiektów o różnej skali i formie – od niewielkiego pawilonu Kopuła Dome zrealizowanego jako projekt studyjny na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania, przez domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, jak Jaszczurki czy Peryskop, po rozbudowane, eksperymentalne systemy konstrukcyjne i infrastrukturalne, jak Sztuczne korytarze biotyczne. Łączy je nie forma, ale logika formowania. Dlatego – aby umożliwić prześledzenie rozwoju poszczególnych koncepcji – kuratorzy wystawy oprócz finalnych wersji projektów pokazali także diagramy, schematy i szkice obrazujące przebieg metaarchitektonicznych poszukiwań ich twórców.
Wystawie Eco-machines towarzyszy oryginalny katalog, swoiste podsumowanie drugiej odsłony Archi-boxu. Prócz projektów, które prezentowane są na wystawie, zawiera on również rysunki i schematy objaśniające metodę budowania Papierowego Smoka.
Archi-box II: Eco-machines
18 lipca – 30 września 2013 r.
Muzeum Architektury
Wrocław