Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza nauczycieli, uczniów i studentów do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym Doświadczyć historii. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 10 października.
Projekt obejmuje dwa bloki działań: DHW – dla osób, które chcą się realizować jako wolontariusze, oraz DHS – skierowany do osób, które chcę się nauczyć, jak ciekawie opowiadać o historii przy wykorzystaniu środków multimedialnych.
DHW to nowatorska forma wolontariatu. Muzeum zaprasza młodych ludzi (studentów) do współpracy przy realizacji programowych działań, a w zamian oferuje atrakcyjny program szkoleniowy. Wolontariusze – w zamian za czas, energię i pomysły – otrzymają możliwość udziału w serii warsztatów rozwijających ich kompetencje w zakresie związanym z pracą w instytucji kultury. Pojawią się tu takie tematy jak praca metodą projektu, historia mówiona, audiowizualne narzędzia w upowszechnianiu historii, animacja kultury, a także wizyty studyjne w innych białostockich instytucjach i organizacjach oraz możliwość realizacji własnych działań. Zajęcia będą prowadzone przez ekspertów z Białegostoku i z całej Polski.
Działania w ramach DHS mają zachęcić młodych ludzi do poznawania historii swoich bliskich, sąsiadów, historii miasta i regionu. Ponadto służą pobudzeniu kreatywności, twórczości oraz podniesieniu kompetencji w zakresie upowszechniania i popularyzowania historii przy wykorzystaniu nowoczesnych środków przekazu. Organizatorzy proponują realizację autorskiego projektu filmowego o tematyce związanej z okresem II wojny światowej (np. dokumentacja życia osób, które uczestniczyły w wydarzeniach wojennych, życia codziennego mieszkańców regionu w tym okresie oraz deportacji na Sybir, które były jednym z najważniejszych doświadczeń XX wieku). Realizacja odbywać się będzie poprzez serię bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli, uczniów oraz studentów z zakresu historii mówionej, pracy nad scenariuszem, realizacji materiału filmowego, montażu, kreatywnej pracy nad tematami historycznymi. Zrealizowane filmy zostaną zaprezentowane publicznie podczas uroczystego podsumowania w grudniu 2013 oku. i nie tylko znajdą się w publikacji prezentującej sam projekt, jego poszczególne etapy i uczestników oraz zrealizowane materiały, ale też będą wykorzystywane w dalszej pracy dydaktycznej.
Doświadczyć historii – edycja 2013
Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 października 2013 roku