Wiemy już jak wyglądał dom fabrykanckiej rodziny Herbstów w czasach, gdy mieszkali w nim Leon i Aleksandra Herbstowie. Przepych i bogactwo rezydencji można było odtworzyć dzięki wieloletniej pracy badawczej muzealników, funduszom unijnym i… dziesięciu przypadkowo zdobytym fotografiom. 20 września odbędzie się uroczyste otwarcie dla publiczności odnowionego Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.
Już od lat 70. XX wieku, kiedy Muzeum Sztuki w Łodzi przejęło rezydencję na Księżym Młynie Pracownicy Muzeum próbowali dociec, jak miejsce to wyglądało za czasów jego właścicieli. Lata żmudnych poszukiwań, badania odkrywkowe, godziny spędzone w archiwach, posuwały prace badawcze bardzo powoli do przodu, nawet już po otwarciu w tym miejscu muzeum. Przełom nastąpił w 1995 roku. Jeden ze zwiedzających przyniósł do Pałacu dziesięć, pochodzących z lat trzydziestych XX wieku, czarno-białych zdjęć rezydencji Herbstów.
Prace ruszyły z miejsca. Kompleksowa modernizacja rezydencji rozpoczęła się w 2011 r. Obejmowała nie tylko wnętrze i elewacje samego Pałacu, ale też dawnej powozowni, która została przystosowana do przechowywania i eksponowania dzieł, rekonstrukcję ogrodu zimowego, w której ma powstać kawiarnia, czy odnowienie ogrodowej fontanny. W oparciu o zdjęcia możliwe stało się zaaranżowanie na nowo wystroju pomieszczeń: od mebli, przez tapety, tkaniny, malowidła ścienne, sufity, stiuki, żyrandole.
W ramach odrębnych projektów, odrestaurowane zostały niektóre bardzo zniszczone zabytkowe meble. Gruntownej renowacji poddano cały komplet bogato zdobionych mebli w salonie rodzinnym, odtworzono zdobienia i odwzorowano ich obicia. Teraz, po dwóch latach remontu, Pałac zyskał nowy blask, a jego wnętrza znów przypominają te, w których żyli Herbstowie.
Już 20 września zwiedzający będą mogli przejść się po reprezentacyjnych salonach i zajrzeć do prywatnych apartamentów właścicieli Pałacu. To tutaj żyła, bawiła się i robiła interesy rodzina Herbstów i Scheiblerów, która zaliczana jest do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Jednak odnowione fabrykanckie wnętrza to niejedyny powód, by odwiedzić Muzeum Pałac Herbsta.
W Galerii Sztuki Dawnej na powrót można będzie oglądać wybór dzieł z Kolekcji Sztuki Dawnej zarówno polskiej, jak i europejskiej. Wśród prezentowanych prac znajdą się obrazy uważane za arcydzieła malarstwa polskiego. Uroczyste otwarcie Muzeum Pałac Herbsta jest też połączone z zaprezentowaniem wystawy Herbstowie. Historie niedokończone, która w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właścicieli rezydencji.
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi
ul. Przędzalniana 72
Uroczyste otwarcie odbędzie się 20 września 2013 roku o godzinie 18.00