Pierwsza w powojennej historii Szczecina realizacja najpopularniejszej opery słowiańskiej Eugeniusz Oniegin zostanie przedstawiona 28 i 29 września w szczecińskiej Operze na Zamku.
Piotr Czajkowski określił swoje arcydzieło mianem scen lirycznych, uwypuklając kameralny, niemal psychologiczny wymiar utworu opartego na kanwie poematu Puszkina. Historia Oniegina i Tatiany to modelowy przykład mijania się uczuć, czego konsekwencją jest miłość nieodwzajemniona i odrzucona oraz dojmujące poczucie osamotnienia i duchowej pustki. Głęboki pesymizm unoszący się nad całą spuścizną rosyjskiego romantyka ma źródło zarówno w melancholijnej osobowości tego twórcy, jak i jego dramatycznym życiu osobistym zakończonym samobójczą śmiercią. Głęboko poruszające emocje i finalny wymiar Eugeniusza Oniegina ociepla jednak muzyka – pełna wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem rosyjskiego folkloru. Na uwagę zasługuje również spektakularne polonicum, jakim jest efektowny, zamaszysty polonez z III aktu opery.
Skomponowany w roku 1877 Eugeniusz Oniegin początkowo wolno torował sobie drogę do światowej sławy. Przełom przyniosły dopiero lata 90. XIX stulecia i wybitne premiery wykonywane pod batutą mistrzów tej miary, co Gustaw Mahler i Arturo Toscanini. Obecnie jest to jedna z najczęściej wystawianych i najbardziej kochanych przez publiczność oper. W roku 1993 odbyła się jedynie koncertowa prezentacja Eugeniusza Oniegina, opromieniona znakomitymi kreacjami wokalnymi Romy Jakubowskiej-Handke (Tatiana) i Marcina Bronikowskiego (Oniegin). Spektakl realizowany jest wspólne z Teatrem Operowym w Kaliningradzie.
Eugeniusz Oniegin:
28 i 29 września 2013 roku
ul. Korsarzy 34, Opera na Zamku
Szczecin