21 i 28 września w Empiku w Manufakturze oraz 22 i 29 września w Muzeum Miasta Łodzi odbędą się warsztaty plastyczne zatytułowane Jak stworzyć ilustrację do bajki?. To kolejna odsłona projektu Ludzki język łódzki organizowanego od sierpnia przez Muzeum Miasta Łodzi.
W drugiej części projektu Ludzki język łódzki będą mogły wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Pod okiem pracowników muzeum mali uczestnicy będą tworzyć ilustracje do tekstów napisanych wcześniej przez dorosłych gości Muzeum Miasta Łodzi.
Zajęcia będą składały się z ćwiczeń językowych i plastycznych. Ich efektem będzie rozwinięcie słownictwa i zdolności komunikacyjnych u dzieci oraz przełożenie ich na język sztuki – opowiada prowadząca warsztaty Paulina Dzwonkowska. – Jury złożone z Dyrekcji Muzeum Miasta Łodzi i konsultantów merytorycznych projektu wytypuje najlepsze prace plastyczne, które zostaną opublikowane w książeczce wydanej przez Muzeum Miasta Łodzi – dodaje.
Zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na najlepszą bajkę dla dzieci.
Wczorajszy dzień, czyli 16 września, był ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń w Muzeum Miasta Łodzi – mówi Anna Łagodzińska, koordynatorka projektu. – Do tej pory zarówno pocztą, jak i osobiście dostarczono nam około 60 prac. Czekamy jeszcze na przesyłki pocztowe, gdyż o zakwalifikowaniu do konkursu decyduje data stempla pocztowego.
Po ostatecznym policzeniu i sprawdzeniu zgłoszeń pod kątem formalnym, prace zostaną przekazane do oceny jury. Werdykt zostanie ogłoszony 10 listopada podczas uroczystego finału akcji.
Pierwsza część projektu Ludzki język łódzki odbyła się w sierpniu. Złożyły się na nią warsztaty literackie dla dorosłych, w trakcie których uczestnicy pod okiem ekspertek (pisarki Grażyny Bąkiewicz, językoznawczyni prof. Elżbiety Umińskiej-Tytoń oraz biblioterapeutki Bogusławy Walenty) uczyli się, jak napisać bajkę dla dzieci.
W warsztatach dla dorosłych łącznie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników – opowiada Paulina Dzwonkowska, koordynatorka projektu. – Razem z prowadzącymi zastanawiali się oni nad tym, w jaki sposób w treść bajek można wpleść łódzkie regionalizmy, takie jak migawka czy krańcówka oraz jakich używać sformułowań, by bajki jak najlepiej przemawiały do wyobraźni dzieci – dodaje.
Projekt Ludzki język łódzki to inicjatywa Muzeum Miasta Łodzi, której założeniem jest uwrażliwienie mieszkańców Łodzi i regionu na piękno poprawnej polszczyzny oraz specyfikę ich regionalnego języka. Punktem wyjścia do działań są łódzkie regionalizmy, a patronem projektu – Julian Tuwim – wirtuoz słowa, który niejednokrotnie w swoje utwory mistrzowsko wplatał wypowiedzi potoczne, dodając im przez to oryginalności i kolorytu. Uczestnicy tworzyli opowieści inspirowane twórczością poety, nawiązujące do niej w swobodny sposób np. poprzez opisanie wsi, przez którą szedł Grześ, lub też zaplanowanie trasy przejazdu lokomotywy.
Oprócz zajęć otwartych Muzeum Miasta Łodzi w ramach projektu przeprowadzi warsztaty metodyczne (6 listopada), szkolenia dla nauczycieli w Łodzi i regionie łódzkim z zakresu pracy z regionalizmami na podstawie autorskich scenariuszy lekcyjnych oraz skonstruuje stronę internetową, na której dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą narzędzia do dalszej pracy i zabawy, interaktywna gra językowa, słownik gwary łódzkiej oraz biblioteka prac uczestników warsztatów.
Ponadto zostanie także nagrany audiobook zawierający bajki z ilustracją muzyczną. Całość zostanie wydrukowana w 1000 egzemplarzach oraz wręczona uroczyście uczestnikom i gościom finału projektu 10 listopada oraz rozesłana do wybranych szkół w regionie jako punkt wyjścia do zajęć z uczniami.
Jak stworzyć ilustrację do bajki?
21, 22, 28, 29 września 2013 roku
Łódź