Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska to pierwsza w Polsce całościowa wystawa twórczości niemieckiego architekta Helmuta Jahna, goszcząca od 24 września w Pawilonie SARP w Warszawie.
Helmut Jahn – urodzony w Niemczech, związany ze Stanami architekt – jest jednym z najważniejszych współczesnych architektów, mającym na swoim koncie ponad 100 prestiżowych realizacji. Wystawa pomyślana jako retrospektywa jego prac, zabiera w podróż przez najbardziej znane realizacje w Stanach Zjednoczonych (m.in. James R. Thomson Center w Chicago, drapacz chmur w Nowym Jorku), w Europie (m.in. Sony Center w Berlinie, Wieża Targowa we Frankfurcie, lotnisko w Monachium), na Bliskim Wschodzie (Centrum Kongresowe w Dausze), a także w Centralnej i Wschodniej Azji (m.in. lotnisko w Bangkoku, Centrum Finansowe w Szanghaju).
Dodatkowo ekspozycja pokazuje, jak rozwijała się kariera Jahna w ciągu ostatnich 40 lat. Zgromadzono na niej zdjęcia budynków, modele w skali 1:500 oraz oryginalne szkice i rysunki z komentarzami architekta, obrazujące proces projektowania od szkicu po jego realizację. Wspólną cechą tej architektury łączenie dużych i zwykle bardzo wysokich budynków z tkanką miejską i rozmywanie granic pomiędzy przestrzenią publiczną i prywatną.
Przestrzeń miejska ma według mnie zasadnicze znaczenie dla architektury. Wszystkie moje budynki reagują na istniejącą przestrzeń miejską, a zarazem tworzą ją poprzez swoją kompozycję i swój rytm. Architektura w XXI wieku musi podążać za zmieniającym się duchem czasu. Tylko wtedy będziemy w stanie tworzyć rzeczy znaczące, oddawać emocje i radość oraz tworzyć znaki wyrażające wartości naszego społeczeństwa, wykorzystując, a nawet zwiększając jego możliwości. Oto właśnie znaki, które budują nowe relacje pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem. Przestrzeń miejska dziś to niezwykle ważny element, który łączy architekturę z ludźmi.
– mówi Helmut Jahn.
W roku 2014 zostanie ukończony pierwszy budynek Helmuta Jahna w Polsce – wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4. Budynek mieszkalny Jahna staje w sąsiedztwie mieszkalnych punktowców z lat 60., stanowiąc przykład mieszania się i koegzystencji różnych zjawisk wielkiego miasta – architektury high-tech, rewaloryzowanych resztek po żydowskiej Warszawie na ulicy Próżnej oraz budownictwa mieszkalnego PRL, skupionych wokół odnowionego placu Grzybowskiego, gdzie architektura i przestrzeń miejska mają szansę wzajemnie się dopełniać, nie zaś rywalizować ze sobą.
Wystawa jest owocem współpracy pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Norymberdze oraz monachijskiego Neue Sammlung – Międzynarodowego Muzeum Wzornictwa.
Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska
24 września – 12 października 2013 r.
Pawilon SARP, ul. Foksal 2
Warszawa