25 września rozpocznie się w Więcborku IX edycja Poboczy – festiwalu prezentującego kulturę i literaturę Europy Środkowej. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Bydgoszczy, Więcborku, Sępólnie Krajeńskim i Łobżenicy. Podczas festiwalu zaprezentują się poeci i literaci z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji. Prócz spotkań z literatami odbędą się seanse filmowe filmowe, koncerty i slamy poetyckie.
Idea wiodąca Poboczy sięga do tradycji artystycznych Europy Środkowej i Wschodniej.
Dziś na Zachodzie Europy mówi się, że to właśnie nasza część kontynentu, legendarna Mitteleuropa jest szansą na odbudowę tożsamości europejskiej, zniszczonej przez kryzys i globalizację – mówi koordynator Poboczy, poeta i tłumacz Michał Tabaczyński.
Główne wydarzenia Poboczy odbywać się będą w więcborskim ośrodku kultury, w Sępólnie Krajeńskim oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pobocza 2013 przyniosą prezentacje poetów polskich (wśród nich: Krzysztof Siwczyk, Maciej Melecki, Aneta Kamińska), ukraińskich (Julija Stachiwska, Ołeh Kocarew), czeskich (Josef Mlejnek) i słowackich (Juraj Kuniak), pokazy filmów czeskich i rosyjskich z muzyką na żywo graną przez Marcina Pukaluka oraz koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem najbardziej znanego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Podczas festiwalu odbędzie się także promocja nowego (40.) numeru czasopisma Pobocza oraz wieczór poświęcony pamięci ukraińskiego poety Nazara Honczara.
- 24 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 19.00
Projekcja filmu Polski film (Czechy 2012)
Czterej znani czescy aktorzy, koledzy ze szkoły filmowej, postanawiają spełnić dawne marzenie i wspólnie nakręcić film. Prace nad zdjęciami zmieniają się w prawdziwą walkę o przetrwanie.
- 25 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 19.00
Projekcja filmu Prywatny wszechświat (Czechy 2011)
Prywatny wszechświat Heleny Třeštíkovej wykorzystuje filmową dokumentację życia Petra i Jany, stając się tym samym próbą uchwycenia czasu i realiów czeskiego życia oraz 40 lat najnowszej historii naszego południowego sąsiada.
- 26 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 19.00
Projekcja filmu Cwaniak (Szkurnik, ZSRR 1929) z muzyką na żywo Marcina Pukaluka
Cwaniak jest filmem nieznanym ani w Rosji, ani na Ukrainie, ani tym bardziej w Polsce – wkrótce po premierze w roku 1929 został zdjęty przez cenzurę i przeleżał na półce kilkadziesiąt lat.
Spokojne życie przedsiębiorczego mieszkańca Kijowa – Apollona Szmygujewa – zakłócone zostaje przez wybuch wojny domowej w Rosji. Bohater postanawia przeczekać ten ciężki okres na południu Ukrainy. W podróż udaje się na przypadkowo napotkanym wielbłądzie. Po drodze złapany zostaje przez czerwonych, którzy konfiskują jego rzeczy i wielbłąda na potrzeby rewolucji…
Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor i performer. Tworzy muzykę różnorodną, zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Zagrał ponad 70 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski.
- 27 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 18.00
Prezentacje poetyckie:
Josef Mlejnek (Czechy), Julija Stachiwska (Ukraina), Ołeh Kocarew (Ukraina), Juraj Kuniak (Słowacja), a także autorzy polscy: Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Maciej Kotłowski, Jerzy Suchanek, Artur Kremza, Małgorzata Lebda, Franciszek Nastulczyk, Aneta Kamińska, Wojciech Banach, Jarosław Jakubowski.
- godz. 20.00
Absynt: koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem Jurija Andruchowycza
Absynt jest ostatnią częścią muzycznej i poetyckiej trylogii, której twórcami i wykonawcami są wrocławska formacja Karbido i ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz. Poprzedziły go albumy Samogon (2006) i Cynamon (z dodatkiem Indii) (2009). Przeistaczając się z tradycyjnej post-folkowo-koncertowej propozycji (Samogon), poprzez mroczno-psychodeliczne widowisko multimedialne (Cynamon), w Absyncie osiąga trylogia swoje apogeum: multimedialną, postmodernistyczną fuzję artystycznego kina, muzycznego koncertu i występu literackiego. W warstwie muzycznej Karbido konstruuje niepokojącą avant-operę.
Jurij Andruchowycz (1960) – jeden z najbardziej znanych pisarzy ukraińskich i jeden z najwyżej cenionych pisarzy europejskich. Autor powieści (Moscoviada, Perwersja, Dwanaście kręgów), esejów (Moja Europa, Diabeł tkwi w serze) i wierszy (w Polsce wydano zbiory Piosenki dla martwego koguta i Egzotyczne ptaki i rośliny).
- 28 września, Galeria Wspólna, godz. 17.00
Promocja nowego numeru czasopisma Pobocza, spotkanie z zagranicznymi gośćmi festiwalu Pobocza i wieczór poświęcony pamięci Nazara Honczara.
Międzynarodowe Spotkania Poetyckie, Festiwal Kultury Europy Środkowej Pobocza
Od 24 do 28 września 2013 roku
Sępólno Krajeńskie, Bydgoszcz