Od 27 września w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać wystawę prac Aliny Szapocznikow pt. …apokryfy, imponderabilia.
Obserwując Rysunek Aliny Szapocznikow z 1960 roku, ze zbiorów Krzysztofa M. Bednarskiego, konfrontujemy się z subtelną przestrzenią kwitnienia, prószenia, pylenia, pulsowania; jest coś z kształtów kwiatów lilii i irysa jednocześnie. Odśrodkowe prószenie, wydaje się zapowiadać jej mnogie formy świetlne, podświetlane, iluminowane drugiej połowy lat 60. XX wieku, komunikując tyleż sensualne wzrastanie, co krótkowieczność, ulotną atrakcyjność motylich skrzydeł w migotliwym balecie (prze)bogatych form. Odnosi się też do jej prac minionych, rozedrganych, jak Maria Magdalena (1957), Bellissima, Róża, Małża – i na nowo ku przyszłym, jak Krużlowa (1969) bądź niemal transparentne karty Zielnika, gromadzące odciski ciała jej i syna Piotra (1972).
Osobowość Aliny Szapocznikow, której metrykalnie życie zamknęło się w latach 1926-1973, wydaje się oddziaływać na współczesnych artystów, a nadzawartość jej prac otwiera z jednej strony coraz to nowsze odczytania jej twórczości, a zarazem potrzebę eksponowania i przeżywania jej oeuvre przez kolejne pokolenia wrażliwych ludzi. W roku 1976 Krzysztof M. Bednarski stworzył dla Niej wielką, czarną, cementową Różę, jeszcze jako student III roku – i w trzecią rocznicę Jej odejścia. Czas wydaje się przynosić kolejne sensybilistyczne nawiązania, odniesienia, przywołania w działaniach coraz młodszych artystów, jakby zaczadzonych pięknem jej Sztuki i obecnego w Niej Jej ciała. Uległ i Marcel Duchamp, w 1965 roku z sukcesem rekomendując Alinę Szapocznikow do nagrody Copleya za osiągnięcia w sztuce .(…)
dr Dorota Grubba-Thiede, kuratorka wystawy
Na wystawie zaprezentowano prace z: Kolekcji Olgi Stanisławskiej/CSW Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, Kolekcji Krzysztofa M. Bednarskiego, Kolekcji ANMIR, Kolekcji Antoniego Michalaka, Kolekcji Krzysztofa Musiała, Muzeum Narodowego w Warszawie (Królikarni – Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego-Oddziału MNW), Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ZACHĘTY Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Alina Szapocznikow, .. apokryfy, imponderabilia
Wernisaż: 27 września 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 10 listopada 2013 roku
Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
Sopot