Rusza 13. edycja Filmoteki Szkolnej. Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, największego w Polsce programu kinowych lekcji.
40 kin studyjnych w Polsce, na widowni – 30 tysięcy uczniów, na ekranach – ambitne, prowokujące do myślenia filmy. Szkoły mogą zapisywać uczniów do 15 października.
Nasze lekcje są świetnym uzupełnieniem szkolnych zajęć […] Film to uniwersalne, nowoczesne medium, które pozwala łatwo komunikować się z młodymi, działa na ich wyobraźnię, emocje, buduje wiedzę o świecie i pokazuje jak radzić sobie w ze współczesnymi problemami. Odkrywamy przed młodymi świat filmowych doznań, uczymy kontaktu z ambitnymi tytułami, do których samemu trudno dotrzeć
– mówi Maciej Jakubczyk, dyrektor działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, twórca programu.
Autorski, nietuzinkowy repertuar to znak rozpoznawczy NHEF. Filmoznawcy, współpracujący nauczyciela i psychologowie dostosowują go do programu nauczania, poziomu wiedzy i dojrzałości widzów. Zajęcia odbywają się w kinach raz w miesiącu, od października do czerwca. Poprzedza je prelekcja, a kończą warsztaty lub dyskusja. Dodatkowo nauczyciele otrzymują materiały do wykorzystania w szkole. Program został podzielony na cztery grupy wiekowe: od podstawówki do liceum. Najmłodsi oglądają m.in. zestaw Filmowi bohaterowie o postaciach godnych naśladowania. Na gimnazjalistów czeka cykl Wielokulturowość w filmie. W programie dla klas ponadgimnazjalnych są m.in. Trudne tematy, a w nich filmy o dyskryminacji, przemocy, nietolerancji.
Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Zapisy do programu trwają do 15 października 2013 r.