Od 6 października w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Ali Bunsch. Od szopki do horyzontu. Na wystawie, przygotowanej wraz z Muzeum Teatralnym w Warszawie i Teatrem Wielkim – Opera Narodowa prezentowane będą projekty dekoracji, lalek i kostiumów z teatrów z całej Polski, zachowane lalki (z teatrów w Warszawie, Słupsku, Olsztynie, Gdańsku) oraz kostiumy z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Przypomniane zostaną także fotosy ze spektakli zrealizowanych w Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Łodzi i Krakowie. Wystawie towarzyszy także bogato ilustrowany katalog. Dzięki realizacji tego projektu zebrano prace Alego Bunscha z teatrów, muzeów i zbiorów prywatnych, do końca roku 2013 roku będą one po raz pierwszy prezentowane w tak dużym wyborze w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie), a w roku przyszłym w warszawskiej Galerii Teatru Studio.
Ali Bunsch to jeden z najwybitniejszych scenografów w powojennym teatrze polskim, jeden z dwóch artystów scenografów (drugim jest Adam Kilian), tak znakomicie rozumiejący teatr lalkowy i dramatyczny. Urodził się 17 lutego 1925 w Bielsku, jego ojciec Adam był artystą malarzem, dramaturgiem i krytykiem literackim, dziadek Alojzy – rzeźbiarzem oraz profesorem rzeźby i rysunku, a wuj Karol Bunsch – powieściopisarzem, publicystą i tłumaczem.
W latach 1940-43 Ali Bunsch uczył się w Kunstgewerbeschule w Krakowie, działał w Podziemnym Teatrze Niezależnym Tadeusza Kantora (1943-1944). Od 1945 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Eugeniusza Eibischa (malarstwo) i Karola Frycza (scenografię), który bardzo wysoko ocenił jego talent i pracowitość. W 1952 przygotował pracę dyplomową, scenografię do Borysa Godunowa. Już podczas studiów współpracował z Teatrem Groteska, Starym Teatrem oraz Teatrem Wesoła Gromadka w Krakowie i Teatrem Arlekin w Łodzi.
W roku 1952 rozpoczął pracę w gdańskim Teatrze Łątek, późniejszym Państwowym Teatrze Lalek (od 1957 Teatr Lalki i Aktora Miniatura), był jego kierownikiem artystycznym (1952-1956) i dyrektorem (1956-1961), współpracował także z Teatrem Wybrzeże. Zrealizował ok. 200 spektakli w teatrach lalkowych w Polsce i za granicą (m.in. ) oraz ponad 100 w teatrach dramatycznych (m.in. ). Ali Bunsch zmarł w Gdańsku 16 lutego 1985 roku, dzień po premierze swojego ostatniego spektaklu: Lodoiska W. Bogusławskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Ali Bunsch. Od szopki do horyzontu
Wystawę można oglądać od 6 października do 31 grudnia 2013 roku
Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie)