15 października w audytorium nowo otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie będzie można usłyszeć premierowy koncert z niegranymi do tej pory publicznie utworami z nowej płyty Lory Szafran.
Lora Szafran jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich artystek jazzowych. Na jej najnowszej płycie znajdują się kompozycje gigantów polskiej muzyki rozrywkowej, takich jak Seweryn Krajewski czy Michał Urbaniak. Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem), Piotr Brymas i Tomasz Wachnowski. Na koncercie promującym nową płytę w Muzeum Historii Żydów Polskich będzie można usłyszeć blues, swing, soul, funk, latino, tango, a nawet echa country i reggae, które wykonają także: Sebastian Frankiewicz – perkusja, Sebastian Stanny – saksofon, Dariusz Szymańczak – gitara basowa, Piotr Aleksandrowicz – gitara, Miłosz Wośko – klawisze
Po wielu latach śpiewania jestem na tyle dojrzała, że mogę sobie pozwolić na takie utwory. Piosenki różnorodne, ale z dobrym tekstem, który ja wybieram i wiem o czym śpiewam. Takie, w których proponuję kompozytorom styl, w jakim zrobimy utwór. – mówi artystka o swej nowej płycie.
W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej i przebojowej opowiadającej o przezwyciężaniu życiowych problemów w drodze do harmonii. Dodatkowo tuż przed koncertem artystce wręczona zostanie złota płyta za album Sekrety życia według Leonarda Cohena z 2012 roku, na którym znalazły się songi kanadyjskiego barda w interpretacji Lory Szafran z całkiem nowymi aranżacjami.
Lora Szafran współpracowała m.in. z formacjami Walk Away, jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation i Swing Orchestra Cracow oraz zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Włodzimierza Nahornego, a u boku Mieczysława Szcześniaka czy w ramach tria Big Stars flirtowała z ambitnym popem zdobywając trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. Śpiewała Chopina (w 1994 roku, kiedy nie było to ani takie modne, ani tak opłacalne jak dzisiaj), piosenki Wasowskiego i Przybory (z Januszem Muniakiem) oraz wiersze Jarosława Iwaszkiewicza (z Włodkiem Pawlikiem). Podbijała serca i zdobywała nagrody od Opola i Sopotu po Los Angeles. Wygrała festiwale: Sopot 90 – Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz – Austria 90, Cesme – Turcja 91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: W górę głowy, Tylko Chopin. Pozostałe krążki to: Lonesome dancer z New Presenatation (1989), You’ve changed z New Presentation (1992, najlepsza płyta jazzowa roku), Wspomnienia z Eljazz Big Band, Śpiewnik Nahornego, Sekrety życia według Leonarda Cohena.
Premierowy koncert Lory Szafran z utworami z nowej płyty Nad ranem:
15 października 2013 r., godz. 19.00
ul. Anielewicza 6, Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawa