• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Karolina Oksiędzka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Sztuki wizualne

Muzeum Etnograficzne w Warszawie ujawnia Oblicza Azji

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-10-11

Od 15 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Oblicza Azji, która powstała w wyniku artystycznej współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych w Warszawie oraz Uniwersytetem Techniczno-Humanistycznym w Radomiu.

Karolina Oksiędzka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)
Karolina Oksiędzka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna prezentacja stanowi kontynuację konfrontacji pomiędzy uczelniami i wydziałami artystycznymi w Polsce, których zamysł zrodził się w 2009 roku. Jego efektem była poprzednia wystawa Rytmy i rytuały poświęcona kulturze Afryki. Odbyła się ona 2011 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Prace prezentowali studenci z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.

Zofia GOSS, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)
Zofia GOSS, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogromne zainteresowanie ze strony środowisk twórczych, zachęciło organizatorów do kontynuacji tej formy spotkań. Idea tego typu działań okazała się atrakcyjna na wielu płaszczyznach. Począwszy od pobudzenia ducha rywalizacji pomiędzy studentami, poprzez proces odkrywania historii i tradycji nieznanych nam kultur, aż do powstawania nowych artefaktów. Tematyka konfrontacji obejmuje pozaeuropejskie obszary etniczne, wykraczające poza standardowy program nauczania. Zobowiązuje to prowadzących zajęcia do organizowania tematycznych wykładów, zapraszania wybitnych intelektualistów zajmujących się, filozofią, religią, folklorem czy przyrodą badanych obszarów etnicznych Azji. Jest to o tyle ważne, że wszystkie te czynniki od tysięcy lat wpływają na powstawanie i kształtowanie jej kultury.

Studenci na bazie zdobytych informacji poszukują kodu, dzięki któremu mogą odczytywać i interpretować wybrane przez siebie zagadnienia dotyczące tego jakże bogatego pod wieloma względami kontynentu. W efekcie tych poszukiwań powstają prace w różnych technikach, począwszy od rysunku, malarstwa, kolażu, poprzez obiekty przestrzenne i działania multimedialne.

Czynniki te zakorzenione są nierozerwalnie w historii, religii i tradycji, o której dziś tak łatwo zapominamy. To właśnie odrębność kulturowa czyni świat ciekawym, zachęca nas do podróży, poszukiwań i odkryć, których efektem stają się między innymi takie działania artystyczne jak Oblicza Azji.

Oblicza Azji
Wernisaż: 15 października 2013 roku, godz. 18.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
Warszawa

Tags
  • Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
  • Polsko-Japońśka Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny w Radomiu
  • Warszawa
Poprzedni artykuł
Elizaveta Ivanova (źródło: mat. prasowe)
  • Muzyka

Ivanova gra Mozarta

  • Agata Leśniewska
  • 2013-10-11
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Andrzej Z. Makowiecki „Warszawskie kawiarnie literackie” – okładka (źródło: materiały prasowe)
  • Literatura

Kawiarnie literackie Warszawy

  • Ewa Nowicka
  • 2013-10-11
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07
Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

  • 2019-05-07
Lech Kunka (1920-1978), Nike, 1953, tempera/papier, 125 x 99 cm (źródło: Dom Aukcyjny Artissima – materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

St-53. Artyści kręgu awangardy

  • 2019-05-07

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.