Od 28 września w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać wystawę prac Władysława Hasiora pt. Czas niedomknięty.
(…) Na wystawie zaprezentowane jest blisko 100 prac Władysława Hasiora: sztandary, portrety, assamblage, obiekty przestrzenne oraz fotografie pomników i prac znajdujących się w galerii Muzeum Tatrzańskiego na wystawie stałej. Uzupełnieniem będą wydruki fotografii, wydruki wpisów do kronik wystaw oraz prezentacja multimedialna 2500 przeźroczy dokumentujących postrzegane przez Hasiora zjawiska ówczesnej naszej przestrzeni społecznej. Zapis ten jest istotny z powodu zachowania przez autora zanikających wartości kulturowych, ale także zapis szczególnego niechlujstwa ładu przestrzennego.
Przeźrocza wyświetlane są na kilku monitorach w układzie haseł utworzonych przez artystę. Prezentacja ta ukaże nam twórcę będącego doskonałym obserwatorem i kronikarzem specyfiki polskiej przestrzeni w kontekście zjawisk ogólnoświatowych. Istotnym elementem wystawy będzie projekcja 5 filmów autorstwa Grzegorza Dubowskiego, opowiadające historię artysty i jego twórczość. Wystawie towarzyszyć będzie również obszerny katalog z licznymi reprodukcjami, tekstami kuratorów oraz esejami dotyczącymi twórczości artysty.
Istotą prezentacji ma być pokazanie związku zjawisk artystycznych z zakorzenionymi wartościami kulturowymi. Obrazowanie mitów i stanów rzeczywistych, odniesienie ich do bezpośredniości bytu codziennego jest swoistą ewangelią dla współczesnego człowieka, nam współczesnego. Wartość społeczna to fakt nieupodobania, nieumalowania się w zalewie miernoty i ciżby. Wartość społeczna wystawy, cel społeczny to odwrócenie metafizycznego niebytu. To próba postawienia, lub może przestawienia ciągu zdarzeń pozaczłowieczych na człowiecze. To także próba pokazania wartości stwarzających jednostkę ludzką, zabijaną polityczną i ekonomiczną nicością obecnej nam polskiej elity. (…)
Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 roku w Nowym Sączu. W 1947 r. rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem Antoniego Kenara. Po ukończeniu szkoły podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta zajmował się wówczas nie tylko zgłębianiem tajników rzeźby, ale również sportem. Stypendium sportowe pozwalało mu na przetrwanie w wielkim mieście i kontynuowanie nauki. W 1958 r. w ramach pracy dyplomowej wykonał ceramiczne Stacje Drogi Krzyżowej do nowosądeckiego kościoła p.w. Św. Kazimierza. (…)
W 1962 roku odbyły się dwie następne w zakopiańskim BWA (razem z Antonim Rząsą) i krakowskich Krzysztoforach. (…) W latach sześćdziesiątych przyszły też kolejne realizacje plenerowe – pomniki oraz wystawy w kraju i za granicą. Od 1978 roku rozpoczyna się proces pozyskania budynku leżakowni Sanatorium Warszawianka w Zakopanem na potrzeby ekspozycji, mieszkania i pracowni artysty . Przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem dopiero po 6 latach, zaś samo otwarcie Galerii, funkcjonującej do dnia dzisiejszego, nastąpiło w lutym 1985 roku. (…) Ze swojej Galerii starał się uczynić miejsce spotkań wszelkich przejawów sztuki, zarówno tej wysokiej, jak też i plebejskiej. Chętnie spotykał się z publicznością, uwielbiał ją podpatrywać, przysłuchiwać się opiniom zwiedzających. Artysta zmarł na raka mózgu 14 lipca 1999 roku.
Julita Dembowska (fragment tekstu do katalogu wystawy)
Władysław Hasior – Czas niedomknięty
Wernisaż: 28 września 2013 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 24 listopada 2013 roku
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy