Książki są niezbędnym elementem życia dla niezliczonej rzeszy miłośników słowa czytanego. Dla nich właśnie przeznaczony jest pierwszy w Polsce Festiwal do Czytania, który odbędzie się 26 i 27 października w Olsztynie. Szczególnie ciekawym elementem festiwalu będzie Warmińska Noc Książek – również pierwsze takie wydarzenie w Polsce.
Media i naukowcy alarmują, że Polacy coraz mniej czytają. Z faktami nie można polemizować, warto natomiast promować czytanie książek. Z takiego założenia wychodzą organizatorzy Festiwalu do Czytania. Wydarzenie to jest skierowane zarówno do osób, które po książki sięgają rzadko bądź wcale, jak i do osób, które bez książek nie wyobrażają sobie życia. Ideą projektu jest zgromadzenie w jednym miejscu i czasie niemal wszystkich piszących z regionu Warmii, którzy mogliby spotkać się ze sobą i z czytelnikami, a także wymienić się doświadczeniami i pokazać rangę literatury powstającej w regionie – powiedziała Małgorzata Siniewicz, organizatorka Festiwalu do Czytania. – Impreza nie ma jednak być tylko wydarzeniem środowiskowym, ma być bowiem atrakcyjna dla wszystkich.
Program Festiwalu do Czytania jest bardzo bogaty. Jego punktem kulminacyjnym jest Warmińska Noc Książek. Wydarzenie to nawiązuje do znanego na całym świecie święta książki i czytania World Book Night, celebrowanego 23 kwietnia. W naszym kraju dotychczas takiego wydarzenia nie było. Podczas Warmińskiej Nocy Książek spotkają się miłośnicy czytania, którzy chcieliby powiększyć swoje domowe zbiory i osoby, które im w tym pomogą. Organizatorzy akcji zgromadzą książki od wydawców, księgarń i osób prywatnych, a następnie obdarują nimi wszystkich uczestników. Noc Książek jest nie tylko promocją czytelnictwa, ale także okazją do integracji społeczności lokalnej, docierania do innych i wpływania na ich życie w najprostszy sposób: poprzez dzielenie się opowieściami.
Ciekawie zapowiada się Wystawa Pisarzy z Warmii i Mazur, prowadzona przez Piotra Bałtroczyka. Podczas Wystawy prawie 30 autorów będzie czytać fragmenty swoich książek, które dopiero powstają. Wydarzenie to będzie miało formułę koncertu z elementami multimedialnymi, a prezentacje autorów będą urozmaicone koncertami muzycznymi, konkursami, aukcją książek z autografami, rękopisów i cennych egzemplarzy (dochód zostanie przeznaczony na zakup książek dla osób niewidomych). W trakcie Wystawy odbędzie się także aukcja książek zrobionych własnoręcznie przez znanych mieszkańców regionu.
Na uwagę zasługuje również projekt Literatura bez cenzury, podczas którego autorzy przeczytają najbardziej sensacyjne lub frywolne fragmenty swoich książek. Przewidziano także atrakcje takie jak konkurs performance live reading (otwarta dla wszystkich scena offowa, na której będzie można zaprezentować swoją twórczość w sposób nieskrępowany żadnymi formalnymi ramami), kiermasz książek wydawnictw regionalnych (spotkania z autorami, warsztaty, pokazy), warsztaty dla dorosłych oraz dla dzieci (bezpłatne warsztaty szybkiego czytania, recytacji, emisji głosu, interpretacji tekstu, pisania kryminałów) oraz Wielka Olsztyńska Wymienialnia Książek, podczas której każdy będzie mógł przynieść książki i wymienić je na inne.
Festiwal do Czytania
26 i 27 października 2013 roku
Olsztyn