Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zapraszają we wtorek, 15 października o godz. 14.00 na uroczyste otwarcie wystawy autorstwa Jacka Kubiaka, Małgorzaty Schmidt i Janusza Zemera Wypędzeni 1939.

W programie okolicznościowe wystąpienie dr. Łukasza Kamińskiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, oraz pokazy filmów dokumentalnych: Wypędzeni 1939… w reż. Jacka Kubiaka i Świat moich wujków w reż. Krzysztofa Magowskiego.
Stanisław Pawłowski – geograf i rektor Uniwersytetu Poznańskiego, ks. Ksawery Szynalewski – duszpasterz i społecznik z Pomorza, Władysław Klimek – rolnik, samorządowiec i społecznik z toruńskiego, Aleksy Wincenty Rżewski – robotnik, socjalista i notariusz z łódzkiego, Józef Skrzek – nauczyciel, harcerz, konspirator ze Śląska. Oto tegoroczni bohaterowie akcji Zapal znicz pamięci. Mottem ich życia, podobnie jak czterdziestu tysięcy zamordowanych tylko jesienią 1939 roku przedstawicieli elit polskich ziem wcielonych do III Rzeszy, mogłyby być słowa, które wykrzyknął przed swoją śmiercią Józef Skrzek: Niech żyje Polska!
Najbliżsi zamordowanych wkrótce po ich śmierci często pozbawiani byli domów i mienia. Wielka akcja wysiedleń rozpoczęła się już 12 października w Gdyni. Na miejsce wyrzuconych obywateli II Rzeczypospolitej, do ich majątków, gospodarstw, zakładów rzemieślniczych, fabryk, sklepów przychodzą Niemcy. Tylko do Generalnego Gubernatorstwa wyrzucono wtedy, pozbawiając mienia i źródeł utrzymania, 414 tysięcy osób. Stały się one często w nowych miejscach zamieszkania organizatorami tajnego nauczania czy uczestnikami konspiracji.
Po raz piąty IPN zaprasza do zapalenia znicza w miejscach kaźni Polaków na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i przesłania zdjęcia na adres znicz@radiomerkury.pl w celu zamieszczenia na stronie internetowej. Celem jest przypomnienie dramatycznych losów mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy, pozbawianych przez Niemców nawet tych praw, które mieli ich rodacy w GG.
Zapal znicz pamięci to wspólna akcja pięciu rozgłośni radiowych i pionów edukacyjnych IPN. Zaangażowały się w nią Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Plus w Gdańsku i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. Honorowy patronat nad akcją sprawuje od jej początku w 2009 roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Wypędzeni 1939
Otwarcie wystawy: 15 października 2013 roku
Przystanek Historia, Centrum Edukacyjne IPN w Warszawie