Od 23 października w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie podczas ekspozycji pt. Notatki z podróży po raz pierwszy prezentowane będą akwarele Heleny i Lecha Grześkiewiczów, słynnych polskich ceramików. Akwarele mające charakter prywatnych notatek z podróży powstały podczas ich licznych przed i powojennych podróży po Europie (Włoszech, Francji, Bułgarii). Wystawa upamiętnia setną rocznicę urodzin zmarłego w 2012 roku Lecha Grześkiewicza.
Lech Grześkiewicz (1913-2012) i Helena Grześkiewicz z domu Dowkontt (1908-1977) jako jedni z nielicznych polskich artystów zostali wykształceni w technikach malarskich w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (Helena otrzymała dyplom w 1937 roku, Lech przerwane wojną studia ukończył w roku 1947). Pierwsze sukcesy zawodowe odnotowała jeszcze przed wojną Helena Grześkiewicz, najpierw kończąc słynną paryską Académie Julian (1935) a następnie wystawiając swoje prace malarskie w Salonie Stowarzyszenia Artystów Francuskich (nagroda), Salonie de Tuileries i Salonie Nationale w Paryżu. Zdobyta w trakcie studiów włoskich wiedza i doświadczenie, szczególnie w technikach malarstwa monumentalnego (fresk, mozaika, sgraffito) stały się w powojennej Polsce, w obliczu dramatycznego braku fachowych kadr artystycznych szczególnie cenne. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych powierzano Grześkiewiczom szereg prac restauratorskich wymagających najwyższych kwalifikacji zawodowych w zniszczonych przez Niemców reprezentacyjnych budynkach nowej władzy, by wymienić tylko rekonstrukcję i restaurację fresków w Belwederze i pałacu w Natolinie. Jednocześnie, w miarę skromnych możliwości podróżowali – Polska, Włochy, Francja, Bułgaria.
Po raz pierwszy prezentowane na wystawie tak licznie akwarele Grześkiewiczów stanowią rodzaj prywatnego notatnika z podróży, jakie odbywali przed i po II wojnie światowej, ukazując zarazem zupełnie inne, nieznane szerokiej publiczności oblicze obojga artystów. To głównie malownicze i romantyczne pejzaże włoskich i południowofrancuskich, skąpanych w błękicie i słońcu miejscowości, tak różnych klimatem, barwą i architekturą od znanych nam rodzimych sielskich klimatów. Najwcześniejsza z prezentowanych prac pochodzi z 1937 roku (widok z tarasu na wyspie Capri). Najpóźniejsze są pejzaże południowej Francji z 1958 roku. Wystawa upamiętnia setną rocznicę urodzin zmarłego w 2012 roku Lecha Grześkiewicza.
Paweł Giergoń
Lech Grześkiewicz (ur. 1913, zm. 2012) – malarz i ceramik, Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (1927-32),Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Rzymie (1938-39 i 1947-1948).
Helena Grześkiewicz (ur. 1909, zm. 1977) – malarz i ceramik, Académie Julian w Paryżu (1935-37), Scuola del Arti Ornamentali w Rzymie (1937-38), Miejska Szkoła Konserwacji w Rzymie (1937-1938), Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Rzymie (1937-39). Wielokrotnie wystawiała swoje akwarele w salonach francuskich – Salonie Artystów Francuskich, Salon de Tuileries, Salon Nationale. W 1937 r. została nagrodzona za swoje akwarele na Wystawie Société des Artistes Français.
Obydwoje wielokrotnie nagradzani na wystawach krajowych i międzynarodowych, a także nagrodzeni Nagrodą Państwową II-stopnia za wykonanie polichromii na Starym Mieście w Warszawie (1953), odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za wykonanie polichromii Starego Miasta w Lublinie (główni projektanci – 1954). Z ramienia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego prowadzili wieloletnią współpracę z Fabryką Fajansu we Włocławku (1949-1965). W latach 1968-1972 Lech Grześkiewicz był wiceprezesem Okręgu Warszawskiego ZPAP, w 2010 r. został odznaczony złotym medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis, w 2012 r. został honorowym członkiem Związku Ceramików Polskich.
Kurator wystawy: Magdalena Czerwosz, Klub Kultury Saska Kępa
Koordynatorzy projektu: Dorota Grześkiewicz, Malwina Grześkiewicz,
Helena i Lech Grześkiewicz, Notatki z podróży
Wernisaż: 23 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 listopada 2013 roku
Klub Kultury Saska Kępa, foyer Ip.,
ul. Brukselska 23
Warszawa