Cricoteka, w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!, wydaje trzy książki stanowiące kompendium, w którym zawarte zostały między innymi kalendaria porządkujące twórczość Tadeusza Kantora od lat 40. oraz ujawniające nowe fakty dotyczące jego twórczości.
Książki będą dostępne po raz pierwszy od 24 do 27 października na krakowskich Targach Książki.
- Tadeusz Kantor. Ostatnie dziesięciolecie 1980–1990
Główną i zasadniczą częścią publikacji będzie kalendarium obejmujące ostatnie dziesięć lat życia i twórczości Tadeusza Kantora – począwszy od wystawy Idee Teatru Cricot 2 (19 stycznia 1980 r.), inaugurującej działalność krakowskiego Ośrodka Teatru Cricot 2, aż do śmierci artysty 8 grudnia 1990 roku. Pod kolejnymi datami zamieszczone zostały między innymi materiały dotyczące kolejnych tournée Teatru Cricot 2 i wyjazdów Tadeusza Kantora, fakty związane z powstawaniem kolejnych spektakli oraz informacje o festiwalach, wystawach i różnorodnych wydarzeniach i akcjach, w których artysta brał udział.
Lata osiemdziesiąte to dla Kantora czas tworzenia Cricoteki – Żywego Archiwum jego twórczości, które pomoże ideom artysty przetrwać w umysłach i wyobraźni następnych pokoleń. Kulisy powstawania Ośrodka, pierwsze lata jego działalności a także ludzie z nim związani przewijają się przez całą publikację.
- Tadeusz Kantor i lata 1959–1964
Publikacja obejmuje okres twórczości Tadeusza Kantora od 1959 do 1964 roku. Był to niezwykle intensywny czas licznych podróży artysty i wystaw – zarówno zagranicznych, zbiorowych, jak i indywidualnych. W tym okresie w Teatrze Cricot 2 Kantor realizuje dwa spektakle – W małym dworku (1961 r.), będący ucieleśnieniem idei Teatru Informel, i Wariat i zakonnica (1963 r.), wyrażający ideę Teatru Zerowego. Idee, motywy, pomysły i rozwiązania sceniczne, które narodziły się podczas pracy nad tymi dwoma realizacjami, odegrają niezwykle istotne znaczenie w najbardziej znanym i najbardziej charakterystycznym okresie twórczości Kantora – Teatrze Śmierci.
Do publikacji dołączono kalendarium Uwaga…! Malarstwo i inne filmy. 1956–1959, zbierające informacje na temat polskich awangardowych filmów z końca lat 50., takich jak: Somnambulicy (reż. M. Waśkowski), Kineformy (reż. A. Pawłowski), Tam i tu (reż. A. Pawłowski) czy wreszcie Uwaga! …malarstwo. Maluje Tadeusz Kantor w reżyserii M. Waśkowskiego.
- Tadeusz Kantor i lata czterdzieste
Publikacja dotyczy powojennych lat w życiu i twórczości Tadeusza Kantora. Zebrane w niej zostały między innymi informacje dotyczące współpracy artysty z oficjalnymi teatrami w Polsce, w ramach której przygotowywał scenografie dla pokazywanych w nich spektaklach. Niejednokrotnie pomysły i rozwiązania scenograficzne, które wykorzystywał i rozwijał w swojej późniejszej działalności (już w Teatrze Cricot 2), miały swój początek w tych realizacjach.
Tadeusz Kantor i lata czterdzieste
Tadeusz Kantor i lata 1959–1964
Tadeusz Kantor. Ostatnie dziesięciolecie 1980–1990
Premiera: 24 października 2013 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteca