29 października o godzinie 17.00 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wernisaż wystawy Zapomniane nekropolie. Wystawa została stworzona ze zbiorów własnych oraz Muzeum w Gliwicach i będzie można ją oglądać do 16 lutego.
Celem wystawy jest prezentacja największych pradziejowych i średniowiecznych cmentarzysk z terenu Górnego Śląska i Zagłębia. Ekspozycja ma za zadanie przybliżyć nekropolie, po których już nie ma śladu, pozostały po nich przedmioty kultu znajdujące swoje miejsce w magazynach muzealnych, opracowania naukowe czy zdjęcia z wykopalisk.
Nekropolia (z greckiego – miasto umarłych) to starożytny lub wczesnochrześcijański cmentarz – miejsce grzebania zmarłych, które pełni szczególną funkcję. Jacek Kolbuszewski w swojej książce Cmentarze pisze:
[…] cmentarz jest tekstem kultury, daje więc nie tylko świadectwo ludzkich losów (bo każdy grób jest przecież jakąś informacją o pochowanym w nim człowieku), ale także obrazuje znamienny dla danego czasu stosunek do śmierci, a zatem również i stosunek do życia.
Pochówki oraz przedmioty towarzyszące zmarłym świadczą o wierzeniach oraz kunszcie ówczesnych rzemieślników, a różne sposoby grzebania zmarłych odczytywane są jako świadectwa eschatologii.
Zapomniane nekropolie
Kurator: Dorota Podyma
Wernisaż: 29 października 2013 roku, godz. 17.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34