Muzeum Narodowe w Warszawie od 20 września 2013 do 2 lutego 2014 roku będzie prezentować wystawę jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku – Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich.
Wśród eksponowanych płócien znajdą się najsłynniejsze kompozycje pochodzące z kolekcji włoskich – pinakoteki oraz kościołów i pałaców Cento, rodzinnego miasta malarza, a także ze zbiorów słynnej rzymskiej Galleria Nazionale d’Arte Antica di Palazzo Barberini (Galerii Barberinich). Publiczność będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć jedno z najbardziej intrygujących i zagadkowych dzieł w historii nowożytnego malarstwa – rzadko prezentowany poza Rzymem obraz Pasterze arkadyjscy – Et in Arcadia ego z kolekcji Barberinich. Pokaz monumentalnych obrazów wzbogacą studia rysunkowe, szkice i ryciny.
Retrospektywna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie to pierwsza w Europie tak bogata prezentacja twórczości włoskiego artysty poza jego ojczyzną. Autorem nowoczesnej aranżacji plastycznej ekspozycji jest Boris Kudlička, znany scenograf teatralny i projektant.
Joanna Kilian, kurator wystawy z ramienia MNW, podkreśla:
W wieku XVII osobowość i dzieła Guercina zyskały popularność, którą porównywać można jedynie ze sławą największych mistrzów epoki – Caravaggia, Velázqueza i Rembrandta. Do coraz szerszego grona odbiorców twórczości mistrza z Cento chcielibyśmy – dzięki prezentowanej w MNW wystawie – zaprosić również polską publiczność.
Wystawie Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich będą towarzyszyć także inne wydarzenia. Omawianie dzieł plastycznych wzbogacą elementy teatralne, muzyka, taniec, a nawet moda epoki. W listopadzie odbędą się m.in. koncerty muzyki barokowej, tradycyjne już wykłady niedzielne, spotkania i wykłady czwartkowe oraz rodzinne barokowe niedziele.
Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich
Kurator: Joanna Kilian
Czas trwania: 20 września 2013 – 2 lutego 2014 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie