Przystanek poezja, czytania performatywne, Bagaże kultury – spotkania w ramach tych cykli odbędą się w listopadzie Teatrze Żydowskim Estery Rachel i Idy Kamińskich. Pierwsze, zaplanowane na 5 listopada, przybliżać będzie twórczość Awroma Suckewera.
W ramach cyklu Przystanek poezja aktorzy Teatru Żydowskiego pod opieką artystyczną Gołdy Tencer przybliżą słuchaczom wiersze i sylwetki znanych poetów jidysz, takich jak Jakub Zonszajn, Szolem Alejchem, Izrael Jehoszua Singer czy Abraham Suckever. Temu ostatniemu poświęcone zostanie pierwsze spotkanie pt. Wus wet blajbn – co pozostanie.
Awrom Suckewer (Abraham Suckever) urodził się 15 lipca 1913 roku w Smorgoniach, zmarł 19 stycznia 2010 roku w Tel Awiwie. Dziecięce lata spędził na Syberii, dokąd uciekła jego rodzina po wybuchu I wojny światowej. Poemat Sibir, nawiązujący do tych dziecięcych doświadczeń, ilustrował wieloletni przyjaciel poety – Marc Chagall. Był wielbicielem poezji Bolesława Leśmiana i Cypriana Norwida. Po wybuchu II wojny światowej i późniejszym zajęciu przez Niemców Wilna znalazł się w getcie, a następnie w leśnej partyzantce. Po wojnie Suckever, tak jak i inni Żydzi musieli sobie zadać zasadnicze pytanie: Czy zostać w Polsce, czy ją porzucić?. Wrócił do Polski, ale ostatecznie ją opuścił. Poemat Do Polski stał się poetyckim świadectwem zerwania nici łączącej przez wieki dwa narody.
Wus wet blajbn – co pozostanie? – spotkanie poświęcone pamięci Abrhama Suckevera
5 listopada 2013 r., godz. 19.00
Plac Grzybowski 12, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Warszawa