Do rozpoczęcia Bruno Schulz Festiwalu we Wrocławiu został niespełna miesiąc, ale już teraz organizatorzy zapraszają na wystawę towarzyszącą Festiwalowi pt. Artur Szyk (1894–1951). Żyd, Polak, patriota, iluminator.
Artur Szyk to urodzony w Łodzi malarz, karykaturzysta i miniaturzysta. Studiował sztukę w Krakowie i Paryżu. Był kronikarzem i ilustratorem walki dobra ze złem. Tworzył w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w USA. Obrazował historię wielu państw i narodów: polskiego, żydowskiego, amerykańskiego czy francuskiego. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku stworzył monumentalne cykle iluminacji Statutu Kaliskiego Bolesława Pobożnego z roku 1264 oraz tzw. Hagady Lwowskiej – historii wyjścia Żydów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Tworzył portrety wielkich przywódców i żołnierzy m.in.: Józefa Pilsudskiego, Berka Joselewicza, Joanny D’Arc, Władysława Jagiełły, Elżbiety I, F.D. Roosevelta , Kazimierza Pułaskiego, Chaima Salomona, Tomasza Jeffersona, wplatając je często w kontekst kaligrafowanych cytatów, podkreślających fundamentalne motywy jego arcydzieł: wolności, niepodległości, demokracji, praw człowieka. Twórca sławnych w czasie II wojny światowej karykatur antynazistowskich. Przywiązanie do obydwu narodów: polskiego i żydowskiego pozostawało główną istotą jego życia i twórczości. Zmarł w Nowym Jorku.
Wystawę poświęconą twórczości Artura Szyka, prezentowaną dzięki uprzejmości Stradomskiego Centrum Dialogu w Krakowie, oglądać będzie można codziennie od 20 do 24 listopada w gmachu Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu.
Wstęp wolny.
Artur Szyk (1894–1951). Żyd, Polak, patriota, iluminator
Od 20 do 24 listopada 2013 roku
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu