Sztuka Śmierć na gruszy Witolda Wandurskiego w reż. Stanisławy Wysockiej to wstęp do rozmowy o scenie proletariackiej i cenzurze, której pokaz odbędzie się 5 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Cykl wykładów prof. dr hab. Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym jest drugą, po PRL. Przedstawienia, odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego. Organizatorzy próbują opowiedzieć historię dwudziestolecia międzywojennego w Polsce przez przedstawienia – teatralne, ale nie tylko, bo także przez przedstawienia życia publicznego we wszelkich jego przejawach: sztuce, polityce, życiu społecznym, obyczajach. W centrum refleksji niech znajdą się więc obok zagadnień formalnych i estetycznych strategie społecznego oddziaływania teatru i sposoby, jakimi życie publiczne oddziałuje na teatr.
Osiem wybranych spektakli to osiem odsłon uwikłania w historię zjawisk teatralnych tego czasu. Są ona teką próbą udowodnienia, że założenia awangardy dwudziestolecia międzywojennego nie należą tylko do historii, ale także do współczesności, kultywującej nieprzerwanie idee społecznego zaangażowania i twórczo kontynuującej założenia formalne awangardy.
Program cyklu wykładów Dwudziestolecie. Przedstawienia:
- 5 listopada 2013 roku, Śmierć na gruszy, czyli Robotnicy
- 19 listopada 2013 roku, Dzieje grzecgu, czyli Obyczaje
- 3 grudnia 2013 roku, Niespodzianka, czyli Cywilizacja
- 7 stycznia 2014 roku, Rodzina, czyli Gry społeczne
- 21 stycznia 2014 roku, Sprawa Moniki, czyli Własny pokój
- 11 lutego 2014 roku, Boston, czyli Żydzi
- 25 lutego 2014 roku, Baba-Dziwo, czyli Faszyści
godz. 18.00, ul. Jazdów 1, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa