21 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład pt. Domy architektów – laboratoria idei.
Co właściwie sprawia, że domy architektów są tak odmienne, tak pociągające? Podczas jednodniowego sympozjum spróbujemy nie tylko odkryć specyfikę domów, które architekci budowali dla siebie i swoich najbliższych, ale również przyjrzeć się ich współczesnej kondycji.
Analizując dom Hansena w Szuminie, Wittgensteina w Wiedniu, Schindlera i Eamsów w Los Angeles przyjrzymy się życiu-po-życiu tych budynków. Czy domy architektów są przestrzennymi manifestami idei ich projektantów? Jeśli tak, jak zachować ich eksperymentalny charakter? Jak odnawiać i programować taką przestrzeń, by nie zmienić jej w bezduszne muzeum?
Wydarzenie organizowane w ramach projektu Oskar Hansen (1922-2005). Projekt badawczo-wystawienniczy poświęcony twórczości Hansena oraz trwaniu jego myśli w nauczaniu architektury i sztuk wizualnych w Polsce i Norwegii, finansowanego ze środków EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Program:
- godz. 17.00-17.30 – Co właściwie sprawia, że domy architektów są tak odmienne, tak pociągające? Aleksandra Kędziorek (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
- godz. 17.30-18.10 – O ideach ukrytych w przestrzeni architektonicznej i domu Wittgensteina w Wiedniu. Bernhard Leitner (Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu)
- godz. 18.10-18.50 – O życiu-po-życiu domów architektów i domu Schindlera w Los Angeles. Kimberli Meyer (MAK Center for Art and Architecture, Los Angeles)
- 18.50-19.30 – O praktycznych aspektach renowacji domów architektów i domu Eamsów w Los Angeles. Frank Escher i Ravi GuneWardena (Escher GuneWardena Architecture, Los Angeles)
Domy architektów – laboratoria idei
21 listopada 2013 r., godz. 17.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa