Od 15 listopada w MCKiS Galeria Foksal w Warszawie można oglądać wystawę pt. Z prawdopodobieństwem, że ktoś zobaczy. Prace, projekty i dokumenty z kolekcji i archiwum Galerii Foksal.
Tytuł wystawy nawiązuje do wystawy indywidulanej Lawrence’a Weinera w Galerii Foksal w 1979 roku i jest subiektywnym spojrzeniem trzech kuratorów na historię instytucji i jej obecne miejsce w międzynarodowym i polskim obiegu sztuki.
Pokaz obejmuje wybrane prace z Kolekcji Galerii Foksal powstałe w odpowiedzi na zaproszenie do wystaw w galerii, projekty katalogów i wystaw, materiały archiwalne (fotografie i dokumenty) oraz publikacje. Są to prace takich artystów jak:
Artyści Anonimowi, Mirosław Bałka, Robert Barry, Krzysztof M. Bednarski, Ben, Jerzy Bereś, Christian Boltanski, Daniel Buren, Tomasz Ciecierski, Stanisław Dróżdż, Druga Grupa, Joel Fisher, Zbigniew Gostomski, Koji Kamoji, Tadeusz Kantor, Anna Beller, Edward Krasiński, Robert Maciejuk, Daniel Malone, Marzena Nowak, Anna Ostoya, Jadwiga Sawicka, Mikołaj Smoczyński, Henryk Stażewski, Andrzej Szewczyk, Leon Tarasewicz, Zygmunt Targowski, Lawrence Weiner, Krzysztof Wodiczko, Honza Zamojski.
Prezentując sporą grupę prac i archiwaliów kuratorzy próbują przyjrzeć się pojęciom organicznie wpisanym w historię Foksalu takim jak: instytucjonalna pamięć, miejsce, archiwum, dokumentacja, program oraz twórczości ludzi współtworzących instytucję na przestrzeni pięciu dekad.
Szczególnie ważne w kontekście wystawy jest współczesne odczytanie klasycznych dla historii sztuki i historii wystaw tekstów powstałych w środowisku Galerii Foksal, m.in. Wprowadzenie do ogólnej teorii MIEJSCA (1966), Co nam się nie podoba w Galerii Foksal PSP? (1969), Żywe Archiwum (1971), oraz Dokumentacja (1971).
Kuratorzy: Michał Jachuła, Katarzyna Krysiak, Justyna Wesołowska
Z prawdopodobieństwem, że ktoś zobaczy. Prace, projekty i dokumenty z kolekcji i archiwum Galerii Foksal
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 3 stycznia 2013 roku
Galeria Foksal w Warszawie