5, 12 i 19 grudnia o godz. 17.00, w kinie Kultura w Warszawie będą prezentowane najlepsze polskie dokumenty zrealizowane przez mistrzów tego gatunku.
Pokazy filmów, których twórcami są m.in. Stanisław Janicki, Marcel Łoziński, Andrzej Soroczyński, Ignacy Szczepański czy też Krzysztof Wierzbicki, będą poprzedzone projekcjami historycznych wydań Polskiej Kroniki Filmowej. 21 listopada odbyła się już pierwsza prezentacja, której bohaterem był Marcel Łoziński. Jego film A gdyby tak się stało opowiada o sześcioletnim chłopczyku, podróżującym na hulajnodze, który wraca po latach, już jako osiemnastoletni młodzieniec, do tego samego parku, gdzie niegdyś zadawał starszym ludziom ważne pytania o przemijaniu, życiu i śmierci. Ta sentymentalna podróż i wspomnienie tamtych chwil mają pokazać jaki wpływ na jego życie i postrzeganie świata miały pytania jakie zadawał swoim rozmówcom.
Żeby nie bolało to kontynuacja zrealizowanej w 1978 roku Wizyty. Autor nie ukrywa tego faktu. Odkrywa kamerę, realizatorów, cytuje własny film z przed lat. Filmowy portret bohaterki. Wnikliwie obserwuje zmiany, reakcje otoczenia, upływ czasu. Pozwala nam wręcz zajrzeć w głąb duszy.
Program projekcji:
21 listopada – Marcel Łoziński
- PKF
- A gdyby tak się stało, reż. Marcel Łoziński
- Żeby nie bolało, reż. Marcel Łoziński
5 grudnia – temat spotkania to Granice zbrodni
- PKF
- Pierwszy kosmonauta, reż. Ignacy Szczepański
- Hotel Polski, reż. Kama Veymont
12 grudnia – temat spotkania: Magia kina
- PKF
- Film jest bajką, reż. Stanisław Janicki
- Himilsbach, reż. Stanisław Manturzewski, Małgorzata Łupina
19 grudnia – temat spotkania: W poszukiwaniu tożsamości II
- PKF
- Heimat Pani Hanki, reż. Andrzej Soroczyński
- Horoskop, reż. Krzysztof Wierzbicki
Organizatorem cyklu Rejs z dokumentem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wyświetlane filmy pochodzą z kolekcji TopDocFilm.
Rejs z dokumentem
Kino Kultura (sala Rejs)
Warszawa