1 grudnia o godz. 12.00 rusza w Poznaniu Festiwal Ale Kino! Rozpocznie go seans Wielkiej podróży Bolka i Lolka.
Seans poprzedzony zostanie zabawami i warsztatami odwołującymi się do przygód bohaterów (od godz. 11.15). Ponieważ w tym roku Bolek i Lolek obchodzą pięćdziesiąte urodziny na tym wydarzeniu należy stawić się z laurkami dla jubilatów.
Ponadto pierwszego dnia Festiwalu w Multikinie 51 odbędą się 4 seanse dla dzieci od 5 i od 8 lat. W czwartek 5 grudnia zaplanowany został kolejna rodzinna projekcja, a w weekend kończący imprezę, 7 i 8 grudnia trzeba będzie podjąć trudne decyzje… na które spośród wspaniałych filmów się wybrać.
Niezwykle ciepłym i przyjaznym filmem jest norweski Kacper i Emma Arne Lindtner Næss – ten film aktorski przeznaczony jest dla dzieci już od 5 lat (Multikino 51, 01.12.2013, godz.14.00; 08.12.2013, godz. 12.30).
Ksieżycowy człowiek to rewelacyjna animacja Stephana Schescha, która dostarczy wielu wrażeń zarówno dzieciom (od 8 lat), jak i dorosłym. Podobna jest ona urokiem, klimatem i mądrością do Małego Księcia A. de Saint-Exupery’ego. Po seansie, który odbędzie się 1 grudnia o godz. 16.00 o powstawaniu filmu i swoim udziale w tworzeniu obrazu opowie widzom gość Festiwalu, edytorka Sarah Clara Weber.
Kolejne propozycje dla widzów 8-letnich i starszych to zestawy krótkometrażowych filmów aktorskich i animowanych z krajów takich jak: Tunezja, Rosja, Łotwa, Francja, Irlandia, Niemcy i Polska. W czwartkowe popołudnie Ale Kino! z Rodziną zaprasza na zestaw najlepszych fińskich filmów krótkometrażowych prezentowanych w latach 2004-2010 na Festiwalu w Oulu w Finlandii (Multikino 51, godz. 17.00).
7 grudnia zobaczyć będzie można pierwszy, premierowo na Festiwalu pokazywany odcinek Kacperiady Wojtka Wawszczyka i Kamila Polaka wraz z innymi krótkimi filmami aktorskimi i animowanymi oraz zestaw Jesień Jeżyka (Multikino 51, godz. 10.00). O godz. 12.30 koniecznie trzeba zobaczyć pełnometrażową, przepiękną animację urugwajsko-kolumbijską Anin A, zgłoszoną przez Urugwaj do nominacji do Oscara.
W Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu odbędą się specjalne seanse Ale Kino! Najnajmłodszego Widza, w łagodny sposób wprowadzające malutkie dzieci w świat kina. Przed dużym, ale nie ogromnym ekranem, w kameralnym gronie, na lekko zaciemnionej widowni, zaaranżowanej z materacy i poduch, zasiądą widzowie w wieku 4-5 lat. Obejrzą kilka filmów z serii Klopsiki, a wśród nich laureata Złotych Koziołków 2010 Szwedzkie Klopsiki.
Ostatniego dnia Festiwalu, 8 grudnia odbędzie się seans Bolek i Lolek. Tak to się zaczęło, w którym uczestniczyć mogą dzieci już 5-letnie, a autorzy najpiękniejszych laurek przyniesionych 1 grudnia nagrodzeni zostaną autentycznymi pamiątkami ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w którym powstała seria o bohaterach (Nowe Kino Pałacowe, godz. 10.00). W Multikinie 51 ponownie wyświetlony zostanie Kacper i Emma (godz. 12.30) oraz zestaw od 6 lat Miejsce na miotle i inne krótkie filmy.
Wśród 113 seansów 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! każdego dnia odbędzie się po kilka projekcji filmów dla kinomanów już wcale nie najmłodszych. Sporo obrazów przeznaczonych jest dla młodzieży od lat 13 i więcej dla starszej – od 16. To ambitne produkcje zeszło- lub tegoroczne, ukazujące młodych bohaterów, które usatysfakcjonują również dorosłych, wymagających zwolenników dużego ekranu.
Filmy w interesujący sposób obrazujące rozmaite aspekty dorastania, poszukiwania tożsamości, pragnienia akceptacji i bliskości, które pęcznieją w obliczu odmiennych uwarunkowań historycznych, rodzinnych czy społecznych, stanowią niemałą część programu poznańskiego Festiwalu.
Różnorodność gwarantuje także pochodzenie filmów pozyskanych z krajów europejskich takich jak: Francja, Włochy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, nieco odleglejszych jak: Turcja, Gruzja czy Rosja, ale i bardzo dalekich jak: Kanada, Brazylia, Japonia, Hongkong, Tajwan czy Australia. Tematyka prezentowanych obrazów będzie również szeroka, choć dla kilku z nich można znaleźć wspólny mianownik, eksponujący jednak ich oryginalność.
Wśród propozycji dla gimnazjalistów znajdują się m. in.: film Ja i ty Bernarda Bertolucciego, Rakieta Kima Mordaunta, Jin Reha Erdema, Dotyk światła Chang Jung–Chi oraz Kolor skóry: miodowy Laurenta Boileau i Junga.
Dla widzów powyżej 16 roku życia przygotowano projekcje filmów: Kawałki mnie Nowenn Lemesle, Pchełki tu nie ma Giuseppe Bonito, Shell Scotta Grahama, Spike Island Mata Whitecrossa, Rozkwitające Nany Ekvtimishvili i Simona Grossa, Blackbird Jasona Buxtona, Winy są zawsze cudze Larsa-Gunnara Lotz, Utrata niewinności Ewy van End Michiela ten Horna, Kumple Marcelo Galvão oraz Zdjęcie Michała Adamka.
Większość filmów adresowanych do młodzieży prezentowana będzie podczas Festiwalu dwukrotnie, a do piątku 6 grudnia widzowie będą oceniali filmy pełnometrażowe sekcji konkursowej w ramach plebiscytu młodej widowni. 7 grudnia o godz. 12.00 w Sali Renesansowej Ratusza Miejskiego nastąpi uroczyste spotkanie z gośćmi oraz przedstawicielami mediów, ogłoszenie werdyktów i wręczenie nagród Festiwalu.
31. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino!
Od 1 do 8 grudnia 2013 r.
Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51
CK Zamek – Nowe Kino Pałacowe, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82
SCENA WSPÓLNA Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka, ul. Brandstaettera 1/ul. Za Cytadelą
Poznań