Od 8 grudnia Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora w Krakowie w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! będzie można oglądać wystawę pt. Motywy żydowskie w twórczości Tadeusza Kantora.
Motywy żydowskie w twórczości Tadeusza Kantora to pierwsza tego typu wystawa, która skupiać się będzie na niezwykle istotnych motywach i wątkach pojawiających się w twórczości teatralnej Tadeusza Kantora, m.in. w spektaklu Umarła klasa, Wielopole, Wielopole i cricotage’u Gdzie są niegdysiejsze śniegi. Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty teatralne z wybranych spektakli ze zbiorów Cricoteki, rysunki Tadeusza Kantora, wybrane fotografie i najczęściej niepokazywane dotychczas materiały filmowe.
Fragment tekstu Andrzeja Wełmińskiego Motywy i elementy żydowskie w spektaklach Tadeusza Kantora:
Umarła klasa (1975). Fundament literacki tego spektaklu to Tumor Mózgowicz Witkacego oraz proza Brunona Schulza. Nastrój, atmosfera, a przede wszystkim tzw. główny pomysł spektaklu – klasa szkolna, do której powracają staruszkowie – nawiązuje do opowiadania Schulza Emeryt ze zbioru Sanatorium Pod Klepsydrą. „Szkoła to był to wielki drewniany budynek przerobiony z sali teatralnej….
Bruno Schulz
Kurator: Józef Chrobak
Motywy żydowskie w twórczości Tadeusza Kantora
Wernisaż: 8 grudnia 2013 roku, godz. 14.30
Wystawa potrwa do 31 maja 2014 roku
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5
Kraków