Wielu powtarza ornament to zbrodnia, wielu powołuje się na Adolfa Loosa, ale prawie nikt go nie czytał. 28 listopada nakładem Centrum Architektury ukazały się jego wybrane eseje.
Pierwsza polska publikacja wyboru esejów architekta i publicysty wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę. Oryginalne, prowokacyjne eseje żarliwego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków położyły fundament pod modernistyczny przewrót w architekturze i choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.
Przygotowywana edycja obejmuje 27 najciekawszych tekstów dotyczących nie tylko wąsko pojmowanej architektury, ale także projektowania wnętrz i przedmiotów codziennego użytku, stylu życia oraz etyki i odpowiedzialności projektantów wobec swoich odbiorców.
Książka ukaże się w serii wydawniczej Fundamenty, w której będą publikowane najważniejsze teksty dotyczące architektury, nie tłumaczone dotychczas na język polski.
Tłumaczenie: dr Agnieszka Berns
Redakcja merytoryczna, prowadzenie: dr Szymon Piotr Kubiak
Redakcja merytoryczna, posłowie: Agnieszka Gryska
Wstęp: Dorota Leśniak-Rychlak
Projekt graficzny: Kuba Sowiński (Szeryfy)
Koordynacja projektu: Aleksandra Stępnikowska
Dystrybucja: Fundacja Bęc Zmiana
Książka została wydana przez Centrum Architektury i BWA Galerię Miejską w Tarnowie
Projekt dofinansowany przez Austriackie Forum Kultury
Adolf Loos, Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane
W księgarniach od 28 listopada 2013 r.
1 komentarz
W Pradze znajduje się Willa Müllera projektu Adolfa Loos-a. Po lekturze serdecznie zachęcam do zobaczenia tego budynku na własne oczy. Bardzo ciekawy przykład architektury wyprzedzającej swój czas i wyłamującej się z pod utartych reguł. Przydał by nam się dzisiaj taki Loos.