Od 19 grudnia w jeleniogórskim BWA będzie można oglądać wystawę prac Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej pt. Portrety w zawieszeniu.
Na obrazach Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej bohaterami są postacie wypatrzone na fotografiach. Epoka nie gra roli – to mogą być dzieci z grupowego zdjęcia z przedwojennego domu dla sierot, albo młody Thomas Bernhard, albo anonimowa dziewczyna. Nawet z mini zdjęcia w gazecie artystka potrafi wyciągnąć intrygujące twarze. Wyjęte ze swojego kadru i wstawione w kadr obrazu zyskują na sugestywności, zaczynają grać jakieś nowe role. To portrety, za którymi czai się historia, chęć opowiadania. Niby realizm, ale daleki od wiernego odtwarzania rzeczywistości. Czasami obrazy są syntetyczne w formie, uproszczone, czasami na pierwszy plan wybija się malarski gest.
Małgorzata Czyńska
Katarzyna Rotkiewicz-Szumska urodziła się w Szczecinie w 1958 roku. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskała w roku 1983 u prof. Jerzego Krechowicza. Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema. Malarka, uczestniczka polskich i międzynarodowych festiwali teatralnych, współorganizuje Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze, autorski projekt Teatru Cinema. W Michałowicach prowadzi dom rodzinny, który jest również siedzibą teatru, gdzie odbywają się warsztaty teatralne, muzyczne, fotograficzne, malarskie. To miejsce, gdzie artyści realizują swoje projekty, tu m.in. powstała Opowieść zimowa Katarzyny Kozyry i film Dariusza Błaszyka Niech żyje pogrzeb, do którego Katarzyna Rotkiewicz współtworzyła scenografię. Autorka cyklu obrazów i filmu o wspólnym tytule Poczet Repatriantów Śląskich zrealizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka nagrody Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego.
Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Portrety w zawieszeniu
Wernisaż: 19 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 stycznia 2014 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
Jelenia Góra