6 grudnia w Domu Eskenów Muzeum Okręgowego w Toruniu rozpocznie się druga część wystawy interaktywnej Toruń i jego historia pt. Nowożytność. Rok wcześniej otwarta została pierwsza część ekspozycji, obejmująca swym zakresem pradzieje i średniowiecze.
6 marca 1454 roku król Polski Kazimierz Jagiellończyk (1424–1492) dokonał inkorporacji Prus do Polski. Tym samym Toruń przeszedł pod jurysdykcję królów polskich na kolejne kilkaset lat. Efektem tego były liczne wizyty monarchów Polski w tym mieście. Autorzy wystawy podjęli się zatem próby przedstawienia najważniejszych zagadnień związanych ze zmianami struktur ustrojowych, a także przybliżenia przedstawicieli władz toruńskich i tych mieszczan, którzy wnieśli swój ogromny wkład w kształtowanie i funkcjonowanie Torunia. Ważnym aspektem czasów nowożytnych jest wolność religijna, która kwitła w tym okresie nie tylko w Toruniu. Na mocy dokumentu króla Zygmunta Augusta (1548–1572) z 1558 roku Toruń zyskał swobody wyznaniowe, co dało początek licznym zmianom religijnym. Sprzyjało to różnym wydarzeniom i to nie zawsze pozytywnym. Colloquium Charitativum z 1645 roku, czyli tzw. rozmowa braterska mająca uspokoić napięcia między innowiercami w Polsce, zasłynęła w ówczesnej Europie jako przejaw ogromnej tolerancji. Bywały jednak i krwawe epizody, takie jak tumult toruński z 1724 roku, kiedy to doszło do zamieszek na tle religijnym, a wyrok sądu był niełaskawy nie tylko dla uczestników rozruchów, ale i przedstawicieli władz miejskich. Ścięto wówczas jednego z burmistrzów toruńskich – Jana Gotfryda Rösnera. Ważnym zagadnieniem poruszonym na wystawie są wojny polsko-szwedzkie, a konkretnie ich wpływ na obraz miasta. To właśnie w 1703 roku, w trakcie oblężenia i bombardowania Toruń uległ największym zniszczeniom na przestrzeni dziejów.
W tej części ekspozycji znalazły się obiekty przywołujące wspomniany wycinek historii miasta. Zobaczyć można dokumenty, które kształtowały ustrój Torunia w czasach nowożytnych, wizerunki przedstawicieli władz toruńskich, wytwory rzemieślników typu wywieszki cechowe, rzeźby, obrazy, a także broń i naczynia liturgiczne.
Toruń i jego historia. Część II: Nowożytność
Kurator: Katarzyna Pietrucka
Wernisaż: 6 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Czas trwania: od 7 grudnia 2013 roku
Dom Eskenów, Muzeum Okręgowe w Toruniu